ظریف: اگر جنگی در منطقه اتفاق بیفتد هیچ کشوری مصون نخواهد بود

کدخبر: 281346
اقتصادنیوز: وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با یک پایگاه تحلیلی آمریکایی در خصوص تلاش عربستان و امارات برای ترغیب واشنگتن به تقابل با ایران هشدار داد و گفت، «در صورت نزاع در منطقه هیچ‌کس مصون نخواهد بود».

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران تأکید کرد که واشنگتن تنها تمایل دارد خواسته‌هایش را مطرح کند و بقیه بدون آنکه انتظاری از این کشور داشته باشند، به درخواست‌های آمریکا پاسخ مثبت دهند.

آمریکا فقط انتظار دارد خواسته‌های خودش اجابت شود

وزیر خارجه ایران در مصاحبه با پایگاه خبری-تحلیلی آمریکایی «لوبلاگ» به بحث تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا اشاره کرد و گفت: «ما سپتامبر گذشته، در واکنش به درخواست (آمریکا) که از طریق سوئیس مطرح شد-و آنها به مشارکت در گفت‌وگوهای انساندوستانه تمایل نشان دادند، چنین احتمالی (تبادل زندانیان) را پیشنهاد دادیم. پس از آنکه پاسخ مثبت دادیم، هیچ‌گونه پاسخی دریافت نکردیم و من این پشنهاد تبادل زندانیان در سطح جهان از جمله آنهایی را مطرح کردم که در نتیجه درخواست آمریکا یا تحت فشارهای آمریکا در زندان هستند».

وزیر خارجه ایران درباره پیشنهاد تبادل زندانیان در سطح جهان گفت:‌«من هیچ پاسخ رسمی دریافت نکردم. بیانیه‌ای از سوی وزارت خارجه (آمریکا) منتشر شد مبنی بر آنکه ایران می‌تواند آزادی یکجانبه (زندانیان) را انجام دهد که این نمایانگر رویکرد آنها به مسائل است و آن رویکرد این است که آنها فقط می‌خواهند خواسته‌های خود را مطرح کنند و از طرف مقابل انتظار دارند که بدون آمادگی برای مشاهده اقدام متقابل، خواسته‌های آنها را بپذیرد. این امر، مشکل این دولت است».

خبرنگار لوبلاگ در سؤالی در خصوص اقدامات تحریک‌آمیز ترامپ علیه ایران پرسید: «آیا فکر می‌کنید، دولت ترامپ عمداً سیاست تحریک را با هدف وادار کردن ایران به رد برجام دنبال می‌کند یا اینکه تفسیر متفاوتی از اقدامات تنش‌زای کنونی آنها دارید؟»

ظریف در واکنش به این سؤال تصریح کرد: «قطعاً عنصری که در دولت ترامپ وجود دارد، دنبال کردن سیاست تحریک ایران به امید (وضع) انواع تحریم‌ها است. یکی از این اقدامات (تحریک‌آمیز) وادار کردن ایران به ترک برجام است اما سناریوهای شوم دیگری نیز وجود دارد از جمله ایجاد یک حادثه به منظور آنکه بتوانند برنامه و طرح‌های خود را پیش ببرند».

هیچ‌کس نمی‌تواند از هرگونه خصومت در منطقه مصون باشد

وی در بخش دیگری از مصاحبه به تلاش‌های عربستان سعودی، امارات عربی متحده و رژیم صهیونیستی برای ترغیب واشنگتن به تقابل آشکار با ایران اشاره کرد و در پاسخ به این سؤال که در صورت موفقیت این کشورها در تحقق چنین هدفی، واکنش ایران به کشورهای نامبرده چه خواهد بود؟، گفت: «من نمی‌خواهم در خودنمایی‌ها یا تهدیدات یا این فرضیات وارد شوم، اما اگر خصومتی در این منطقه وجود داشته باشد، فکر نمی‌کنم، کسی بتواند از آن مصون بماند».

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران به وعده‌های نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا در خصوص پذیرفتن مجدد برجام و واکنش احتمالی ایران به اینگونه پیشنهادات گفت: «این یک موقعیت فرضی است که تا 20 ماه دیگر ممکن است عملی شود یا عملی نشود و به تحولات حال و آن زمان بستگی دارد. مسئله مهم، این است که ما به آمریکا بعنوان یک دولت دموکرات یا جمهوری‌خواه نگاه نمی‌کنیم بلکه بعنوان دولتی نگاه می‌کنیم که باید جدی باشد و از خود حسن نیت نشان دهد. هرکس در واشنگتن قبل از پذیرش مجدد برجام، باید نشان دهد که این اقدام آنها  (پذیرش برجام) یک رویه جدی و نه یک توجیه سیاسی است».

سیاست ایران، حفظ نزدیک‌ترین روابط با همسایگانش است

لوبلاگ به افزایش تحریم‌ها علیه ایران اشاره کرد و در سؤالی پرسید: «در این نقطه از زمان که ایران با افزایش تحریم‌ها روبرو است، چه دولت‌هایی از نظر شما نزدیک‌ترین همپیمان و دوستان ایران محسوب می‌شوند؟»

ظریف در پاسخ به این سؤال گفت: «سیاست ما، حفظ نزدیک‌ترین روابط با همسایگانمان است و تاکنون، نزدیک‌ترین شرکای ایران، همسایگانش از جمله عراق، ترکیه، پاکستان، افغانستان، روسیه، ارمنستان و آذربایجان بوده است».

وی ادامه داد:‌«همسایگان ما در بخش آسیای مرکزی و همچنین چین نیز بسیار حائز اهمیت هستند. فراموش کردم، به هند نیز اشاره کنم».

خواستار روابط عالی با تمامی کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس هستیم

وزیر خارجه ایران سپس تصریح کرد: «اینها اولویت‌های ما هستند و همچنان اولویت‌های ما باقی خواهند ماند. ما امیدواریم که همین روابط خوب را باکشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس داشته باشیم. ما روابط بسیار خوبی با برخی از آنها داریم، و روابط با برخی از آنها چندان خوب نیست اما می‌خواهیم روابط عالی با تمامی آنها داشته باشیم».

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در پاسخ به سؤال این پایگاه تحلیلی آمریکا درباره احتمال تسلیم شدن هند در مقابل تحریم‌های آمریکا علیه نفت ایران گفت: «هند و کشورهای دیگر به ما اطلاع داده‌اند که به بهترین نحو در تلاش برای ادامه روابط خود با ایران هستند. ما بر اساس سیاست‌های واقعی و نه اعلامیه‌های عمومی تصمیم‌گیری خواهیم کرد».

سرنوشت ایران و عراق به هم گره خورده است

ظریف به مواضع عراق در خصوص تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران اشاره کرد و گفت: «عراقی‌ها موضع ما را می‌دانند. آنها انتظارات ما را نیز می‌دانند. آنها یک کشور مستقل هستند اما امیدواریم که این مسئله را در نظر داشته باشند که سرنوشت‌های ما به هم گره خورده است».

اروپا کمتر از 10 درصد از تعهدات در قبال برجام را انجام داده است

وی در ارتباط با تعهدات اروپا در قبال برجام نیز گفت: «اروپا، همانطور که به درستی اشاره کردید، تنها کمتر از 10 درصد از تعهدات خود در قبال برجام را انجام کرده است: در حقیقت در اظهارنظرات عمومی بیش از 100 درصد (به تعهداتشان عمل کرده‌اند) ولی در حقیقت کمتر از یک درصد از تعهدات خود را عملی کرده‌اند. من معتقدم که اگر اروپا می‌خواهد در جایگاه مطرح کردن خواسته‌هایش قرار گیرد، باید به جای حرف زدن سرکیسه را شل کند. تا زمانیکه آنها چنین نکنند (در حقیقت به تعهداتشان پایبند نباشند)، خطر از بین رفتن کل دستاورد (برجام) وجود دارد».

ظریف تأکید کرد: «ساده بگویم که من به رئیس مجمع عمومی که کنفرانسی درباره چندجانبه‌گرایی برگزار کرده است، گفتم: "به صورت یکجانبه نمی‌توانید چندجانبه‌گرا باشید».

وزیر خارجه ایران در پایان در خصوص احتمال جنگ ایران و آمریکا گفت: «خود رئیس‌جمهور ترامپ گفته است که خواستار آغاز یک جنگ (با ایران) نیست. من چیزی را تفسیر نمی‌کنم. وی در حین و بعد از مبارزات انتخاباتی (2016) گفته بود که جنگ‌های آمریکا در منطقه فاجعه‌بار بوده است و به همین دلیل معتقدم که مشاوران وی و آنهایی که از بیرون به وی نفوذ دارند، به او در جهتی که موجب تنش‌های بیشتر می‌شود، فشار می‌آورند و این واقعیت امر است».

آمریکا به دنبال نسل‌کشی در ایران است

وی ادامه داد: «نتانیاهو گفته است که پیشنهاد درج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمانهای تروریستی خارجی را به ترامپ داده است. رئیس‌جمهور ترامپ، وقتی تصمیم عدم صدور معافیت‌ها را اتخاذ می‌کرد، اعلام کرد که از عربستان سعودی و امارات عربی متحده تضمین دریافت کرده است که نفت ایران را جایگزین می‌کنند. این به مفهوم مشارکت در یک تروریسم اقتصادی است. وزارت خارجه (آمریکا) و جان بولتون مشاور امنیت ملی آشکارا اعلام کرده‌اند که می‌خواهند تا جای ممکن فشار به مردم ایران را افزایش دهند تا آنها را به پذیرش سیاست‌های آنها وادار کنند.  این نیز به مفهوم اعتراف به اقدام به نسل‌کشی است زیرا آنها می‌خواهند (مردم) ایران را محروم کنند».

ظریف در تکمیل اظهاراتش گفت: «همانطور که مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتش اعلام کرد، درآمدهای نفتی ایران بنا بر برآوردهای آنها 10 میلیارد دلار کاهش داشته است، و برای وارد کردن غذا و داروی مورد نیاز ایران از خارج کافی نیست. او (برای نسل کشی در ایران) تلاش می‌کند و گرچه موفق نبوده است اما تلاش می‌کند، بنابراین در فرهنگ لغت حقوقی، وزارت خارجه، مشاور امنیت ملی، رئیس‌جمهور آمریکا و همدستان آنها به خاطر توطئه‌ برای ارتکاب نسل‌کشی مجرم هستند».

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما