کدخبر: ۲۸۱۳۸۵ لینک کوتاه

فاجعه جنگ یمن؛ جان باختن هزار نوزاد تازه متولد شده یمنی در طول ۲ سال

اقتصادنیوز- خبرگزاری فرانسه در گزارشی درباره وضعیت کودکان و نوزادان در یمن می‎نویسد که تنها طی ۲ سال اخیر هزار کودک تازه متولد شده در جنگ یمن جان باخته‎اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری میزان،  خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشته است که از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ تنها در ۲ بیمارستان که در شهر‌های خط مقدم یمن قرار دارند و توسط سازمان پزشکان بدون مرز اداره می‌شوند، تعداد ۱۰۱۸ نوزاد متولد شده جان باختند.
 
به نوشته خبرگزاری فرانسه، همچنین مادران این نوزدان نیز در حال جان باختن هستند.

این نگرانی در خصوص جان باختن هزاران نوزاد تازه متولد شده نیز وجود دارد که همچنان تحت تاثیر جنگ یمن هستند. این در حالی است که گمان می‌رود شمار نوزدان تازه متولد شده که در جنگ یمن قربانی می‌شوند بیشتر باشد چرا که مادران آن‌ها مجبور می‌شوند به دلیل نبود کمک‌های پزشکی در حین زایمان به بیمارستان‌های دیگر رو بیاورند.
 
سازمان پزشکان بدون مرز دلایل متعددی را دخیل در مرگ نوزادان اعلام کرده است. بستن جاده‌ها و ایست‌های بازرسی مانع از رسیدن به موقع مادران در حال وضع حمل می‌شوند. جنگ در خطوط مقدم یمن مسیر‌های منتهی به بیمارستان را مسدود کرده‎اند. قیمت سوخت که به دست محاصر کننده‌ها قرار دارد توانایی مردم یمن را برای تهیه سوخت پایین آورده است.

علاوه بر آن، تجهیزات پزشکی خراب شده و یا آسیب دیده به معنای دشوار شدن وضع حمل زنان در یمن است.
 
طبق آمار و ارقام رسمی سازمان ملل از سال ۲۰۱۷ و در جریان جنگ در یمن جان بیش از ۱۳ هزار و ۶۰۰ نفر را گرفته است، این در حالی است که میلیون‌ها نفر تحت تاثیر این جنگ قرار گرفته‎‌اند.

مقام‎های سازمان ملل می‎گویند در جنگ یمن فقط نوزادان تازه متولد شده نیستند که قربانی شده و کشته می‌شوند بلکه مادران این نوزاد‌ها هم در زمان وضع حمل هم از دست می‌روند.

آنها می‎گویند تعداد زیادی از مادران در این بیمارستان‌ها دیده می‌شوند که به دلیل به موقع نرسیدن برای وضع حمل نوزاد، دچار خونریزی شدید می‌شوند که دیگر نجات آنان بسیار دیر می‌شود.
 
بنابر گزارش‎ها ۱۰۱۸ نوزاد تازه متولد شده در بیمارستان‌های شهر عبس و تعز جان باخته‎اند که بیماری آن‌ها یا پیشرفته شدن جان آنان را می‌گیرد.

تازه‌ترین آمار و ارقام اعلام شده از سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد که ۲۳ هزار نوزاد تازه متولد شده در سراسر یمن از آغاز جنگ در سال ۲۰۱۵ جان باختند.
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند