کدخبر: ۲۸۱۴۹۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

حمله کیهان به درجه‌بندی سنی سینمای ایران؛ این امر گامی در اجرای سند ۲۰۳۰ است!

اقتصادنیوز:یک منتقد معتقد است که قانون درجه‌بندی سنی سینما، گامی در جهت اجرای سند ۲۰۳۰ است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از کیهاندر برنامه «نقد سینما» که جمعه شب از شبکه 5 سیما (شبکه تهران) پخش شد، سعید مستغاثی منتقد فیلم و مستند‌ساز، دستورالعمل درجه‌بندی فیلم‌ها در سینمای ایران که اخیرا از سوی رییس سازمان سینمایی ابلاغ شده را رسمیت بخشیدن به تولید فیلم‌های با مضمون روابط جنسی و نمایش رفتارها و ارتباطات خلاف عرف جامعه دانست و آن را گام دیگری در اجرای سند استعماری 2030 به شمار آورد که مدتی است اجرای آن از سوی محافل و کانون‌های غربی به کشورهای دیگر تحمیل شده است.

لازم به ذکر است در دستورالعمل درجه‌بندی فیلم در سینمای ایران، ساخت و نمایش فیلم‌هایی با صحنه‌های «روابط خلاف عرف جامعه» برای افراد بالای 15 سال و همچنین فیلم‌های با صحنه‌های «تداعی‌کننده روابط زناشویی» برای رده سنی بالای 18 سال مجاز شمرده شده است. در حالی که پیش از این، طبق قوانین و ضوابط اکران، اینگونه صحنه‌ها به طور کلی بایستی از فیلم‌ها حذف می‌شد.

مستغاثی، رئیس اسبق انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی در برنامه فوق که برای دومین هفته متوالی به مسئله رده‌بندی سنی فیلم در سینمای ایران می‌پرداخت، اضافه کرد: «اگر قرار است محدودیت‌هایی در سینمای ایران برای تماشای فیلم‌ها اعمال شود، بایستی براساس باورها و اعتقادات و سبک زندگی اسلامی-ایرانی ما باشد که در آن خانواده اهمیت و محوریت نخست را داراست و حجب و حیای ایرانی در آن حرف اول را می‌زند. در چنین سبک زندگی نمایش یا سخن گفتن از هرگونه مسائل و روابط جنسی در ملاء عام و در انظار عمومی مثل سینما، نوعی اشاعه فحشاء به شمار آمده و ممنوعیت دارد.»

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند