درخواست مهم محسن هاشمی از وزیر راه درباره حومه غربی تهران

کدخبر: 281873
اقتصادنیوز : محسن هاشمی در آیین گرامیداشت پنجاهمین سال تاسیس سازمان نوسازی شهر تهران از وزیر درخواست کرد راه را برای اجرای سریعتر پروژه نیلوفری که باعث تسهیل تردد اهالی حومه غربی تهران می شود هموار کند.

به گزارش اقتصادنیوز ، محسن هاشمی در این مراسم با تبریک فرارسیدن ایام ماه رمضان گفت: از نام سازمان نوسازی این بر میآید که دلیل آن سالمند شدن خانه ها و کوچه های ما بوده است و این سازمان به دنبال نوسازی بافت فرسوده شهر تهران رفته است.

زمان تاسیس این سازمان طبق قانون مقرر شد شهرداری ها بتوانند با تاسیس موسساتی اراضی محلات قدیمی و کهنه شهر را خریداری کرده و طبق طرح مصوب بفروشند و یا خودشان اقدام به اجرای طرح کنند. این قانون مربوط به سال 1345 است.

وی با اشاره به سوابق فعالیت این سازمان گفت: در این دوران طی 50 سال سازمان مداوم فعال نبوده و در سال هایی رکود کامل بر سازمان حاکم بوده است. لذا آنچه امروز داریم حاصل تلاش 50 ساله نیست. در صحبت های مدیران در کلیپ پخش شده نشان داده شد کارهایی انجام می دادند که جزو ماموریت هایشان نبوده و این ماموریت ها هم در اولویت کارشان قرار می گرفت و لذا بافت فرسوده از نظر مدیریتی و اجرا مغفول مانده است.

رییس شورای شهر تهران در ادامه گفت: امیدوارم برای جبران عقب افتادگی ها و کارهای اصلی سازمان فعالیت ها را سرعت بدهیم. در سال های بعد از انقلاب ، فعالیت جدی بعد از جنگ شروع شد و نمونه پروژه نواب یکی از پروژه های بزرگی است که اجرا شده در حالی که در واقع این پروژه یک پروژه اتوبانی بوده است و  نام بازسازی بافت فرسوده روی آن می گذارند. این پروژه هر چند بزرگ و موثر بوده اما در جهت اهداف سازمان نبوده است در واقع از این سازمان مثل آچار فرانسه استفاده می کردند.

وی با بیان این که «الفاظ مربوط به بافت فرسوده و شاخص های آن بیشتر در سال های اخیر مطرح شده است» گفت:  باید بگوییم که اصولا تاریخچه این سازمان در حد 20 تا 25 سال است و در این تاریخ هاست که صحبت از حمایت گری به جای تصدی گری مطرح و گفته میشود که اجازه دهیم مردم خودشان وارد و با نظارت ما  در بافت های فرسوده فعال شوند.

هاشمی در ادامه با اشاره به پروژه نیلوفری گفت: مسائلی در این سال ها اتفاق افتاده است که سازمان را به سمتی برده که فکر کنیم فعالیت ها موثر نبوده است. در برخی پروژه ها مثل نیلوفری عملا آن نوسازی بافت فرسوده مطرح نیست. البته این یک پروژه مهم و موثر و مدرن است اما نوسازی نیست.

هاشمی گفت: آنچه که باید در این سازمان  انجام شود استفاده از ماده 5، 8 و 9 است که به خوبی از آنها استفاده نمی شود و سرمایه گذاران از مشوق های موضوع این مواد به سختی استفاده می کنند. سرمایه گذاران از ورود به پروژه های بزرگ هراس دارند؛ چون حمایت های لازم ماده 9 از آنها انجام نمی شود. در مورد پروژه نیلوفری نکته دیگری هم است؛ این پروژه در زمان احمدی نژاد شروع شد، من کاری به دلایلش ندارم که اجبار کردند خطوط آهن به زیر زمین برود و 50 هکتار زمین آزاد شد.  در همان زمان احداث 4 خط ریل در این پروژه دیده شده بود که دو خط آن به توسعه خط سه مترو اختصاص می یافت تا  خط 3 به شهرک قدس هم برسد. اما این دو خط در تمام این سال ها بیکار است و با چند ترن ست می توان خدمات زیادی به مردم داد. من خواهشم از وزیر راه این است که با مسئول راه آهن صحبت کنند تا اجازه دهند این کار اتفاق بیفتد و یک سرویس رفت و برگشتی به اهالی حومه غربی تهران داده شود. در نظر داشته باشید که اگر مردم بفهمند که ما 300 میلیارد تومان هزینه می کنیم و ریل می گذاریم و از آن استفاده نمی کنیم تا از ترافیک خلاص شوند چه حالی می شوند. 

تیتر یک
  • تنفر کلوپ روسای جمهوری سابق از سنت شکنِ حرفه‌ای؛

    روسای جمهور پیشین یالات متحده، باراک اوباما، جورج دبلیو بوش و بیل کلینتون پس از برگزاری مراسم آغاز به کار دولت جو…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید