کدخبر: ۲۸۲۲۷۱ لینک کوتاه

لاوروف مدعی شد؛

توطئه جدید آمریکا در سوریه

اقتصادنیوز؛ سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در کنفرانس خبر مشترک با وزیر خارجه ایران حضور نیروهای آمریکایی در خاک سوریه را غیرقانونی خواند و از توطئه جدید ایالات متحده مبنی بر انتقال کردها به مناطق عرب‌نشین پرده برداشت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در کنفرانس خبری مشترک با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران تاکید کرد که تهران و مسکو به دنبال راه‌هایی برای دور زدن محدودیتهای غیرقانونی آمریکا هستند.

سرگئی لاوروف با بیان اینکه خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، برجام را آسیب‌پذیر و شکننده کرده است افزود: امضا کنندگان اروپایی این توافق باید همه تعهدات خود را انجام بدهند.

وزیر خارجه روسیه درباره سازوکار مالی اینستکس که کشورهای اروپایی ایجاد کرده اند نیز گفت: «مکانیسم اینستکس کم اثرتر از آن چیزی بود که ابتدا برنامه ریزی و طراحی شده بود.»

سرگئی لاوروف در ادامه این کنفرانس خبری مشترک درباره سوریه نیز اظهار نظر کرد و حضور نیروهای آمریکایی در خاک سوریه را غیرقانونی خواند. 

وی تاکید کرد که واشنگتن به منظور ایجاد شکاف در سوریه تلاش میکند کردها را به مناطق عرب نشین منتقل کند.

ظریف لاوروف

ظریف: روسیه را شریک بلندمدت ایران می‌دانیم

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز در همین نشست خبری با سرگئی لاوروف همتای روس خود ایران و روسیه را دو شریک و همسایه در منطقه و جهان خواند.

 محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در راستای رایزنی‌های مستمر دوجانبه با همتای روس خود شب گذشته وارد مسکو شده بود، بعدازظهر امروز (چهارشنبه) با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

دو طرف در این دیدار ابعاد مختلف مناسبات دوجانبه را بررسی کردند. برجام، مسائل منطقه و بین‌المللی نیز از دیگر موضوعات مورد گفت‌وگوی دو وزیر خارجه بود.

دو وزیر در این دیدار و در جمع خبرنگاران درباره تصمیم امروز ایران در توقف برخی تعهدات برجامی گفت‌وگو کردند.

ظریف با بیان اینکه ما روسیه و چین و به ویژه روسیه را به عنوان یک شریک درازمدت می‌بینیم که روابط آن با ما در قالب روابط دوجانبه و بین‌المللی کاملا متفاوت است، عنوان کرد: به همین دلیل من نامه آقای روحانی به آقای پوتین را شخصا آوردم که اینجا تقدیم کنم.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند