کدخبر: ۲۸۲۶۶۶ لینک کوتاه

نوری مالکی نسبت به اقدامات جنگ طلبانه آمریکا هشدار داد

اقتصادنیوز: نوری المالکی نخست وزیر اسبق عراق، نسبت به اقدامات تحریک آمیز و جنگ طلبانه آمریکا علیه ایران و منطقه هشدار داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، نوری المالکی دبیرکل حزب الدعوه و رهبر ائتلاف دولت قانون، روز جمعه با صدور بیانیه ای با هشدار نسبت به عواقب افزایش تنش میان آمریکا و ایران، خواستار پایان بحران میان دو طرف از طریق گفت و گو و دوری جستن از تحمیل وضعیت و استفاده از زور شد.

وی گفت: افزایش تهدیدات نظامی و به صدا درآمدن طب جنگ در منطقه و تهدید تلویحی به مقابله نظامی به همراه تحریم های اقتصادی یکجانبه از طرف آمریکا علیه کشور همسایه ما جمهوری اسلامی ایران با قوانین و عرف بین الملل در تضاد است و پیامدهای خطرناک خواهد داشت. 

نوری المالکی با اشاره به تبعات خطرناک چنین سیاستی برای همه ملت های منطقه بویژه ایران و عراق، آن را موجب از بین رفتن امنیت و ثبات در منطقه و آغاز دور جدیدی از خشونت فراگیر و آغاز فصلی از درگیری، ویرانی و خرابی دانست و گفت: این درحالی است که ملت های این منطقه حساس، به آرامش، ثبات و توسعه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و همکاری مشترک بیشتری نیاز دارند. 

نخست وزیر اسبق عراق، سیاست عدم پایبندی آمریکا به تعهدات بین المللی و اعلام جنگ و تحمیل محاصره اقتصادی و تحریم به ملت مسلمان ایران مانند آنچه که پیش تر علیه ملت عراق انجام شد، را دور از مقررات بین المللی و ساختارهای قانونی آن و به منزله فروپاشی نظام جاری بین الملل و همچنین جایگزینی هرج و مرج به جای آن در روابط بین الملل دانست. 

نوری المالکی برای چندمین بار، تحریم و محاصره اقتصادی را که ملت ها قربانی نخست آن هستند را رد کرد و گفت: استفاده از شیوه زور و تهدید علیه کشور همسایه ما ایران، نقض آشکار قوانین بین المللی و اقدام علیه یک کشور مستقل و دارای حاکمیت ملی است و اقدامی آشکارا خصمانه علیه ملتی مسلمان است که زانو زدن، کرنش کردن و تسلیم شدن را نمی پذیرد. 

دبیرکل حزب الدعوه اسلامی عراق تاکید کرد: ملت هایی که دارای اداره مستقل هستند را نمی توان با ناوگان ها و کشتی های جنگی مقهور کرد. تاریخ دلایل و شواهد بسیار دارد که ثابت می کند تجاوز و زورگویی در برابر ملت های آزاد و صاحب اراده، کاری از پیش نخواهد برد. 

المالکی افزود: بر اساس منافع عالی ملت عراق و همبستگی با ملت مسلمان ایران ه مه ملت های منطقه و به منظور حفظ امنیت و ثبات کشورها و ملت های منطقه و جهان، و حمایت از نظام بین المللی و ثبات آن، از همگان خواستار اتخاذ سیاست متحد و یکپارچه علیه سیاست هایی هستیم که منافع ملت های منطقه و جهان را به خطر انداخته است. 

وی در این بیانیه خواستار حاکم شدن زبان عقل و گفت و گو و مهار سیاست تحمیل و زور علیه دیگران و همچنین تلاش برای حل مشکلات موجود میان کشورها با استفاده از روش های حکیمانه، واقع بینانه و ثمربخش و مطابق با قطعنامه های و قوانین بین المللی به جای کاربرد زور، تحریم، فشار اقتصادی و ارعاب ملت ها شد. 

نخست وزیر اسبق عراق همچنین بر نقش سازمان ملل، شورای امنیت و کشورهای جهان که روابط حیاتی با این منطقه دارند، برای مهار چاشنی انفجاری که ممکن است خدای نکرده باعث به آتش کشیده شدن کل منطقه بشود، تاکید کرد. 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند