کدخبر: ۲۸۲۸۱۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
ناکامی آمریکا در روند "صلح افغانستان" و تلاش برای جلب حمایت روسیه و چین

ناکامی آمریکا در روند "صلح افغانستان" و تلاش برای جلب حمایت روسیه و چین

اقتصادنیوز: پس از بی‌نتیجه ماندن ۶ دور از گفت‌وگوهای مستقیم آمریکا و طالبان، واشنگتن در تلاش است تا برای رفع این ناکامی‌ها مشارکت روسیه و چین را در این روند جلب کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری میزان، یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در ویدئو کنفرانسی به خبرنگاران گفت که واشنگتن از نقش مثبت روسیه و چین در روند صلح افغانستان استقبال می‌کند.

به گزارش «تاس»، این مقام آمریکایی افزود که «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان تاکنون دوبار با مقامات روس و چینی دیدار کرده است و طرفین با یکدیگر بیانیه سه‌جانبه‌ای را درباره حمایت از روند صلح افغانستان منتشر کردند.

اخیرا نیز در نشست سه‌جانبه نمایندگان روسیه، چین و آمریکا در مسکو، سه کشور از طالبان خواستند تا گفت‌وگوهای صلح با دولت افغانستان را آغاز کند.  در این دیدار طرفین با درک خواست قوی مردم افغانستان برای برقراری آتش‌بس جامع از تمام طرف‌های درگیر خواستند تا هر چه زودتر اقداماتی را برای کاهش خشونت‌ها اتخاذ کنند.

واشنگتن در حالی خواستار ایفای نقش روسیه و چین در روند صلح افغانستان شده است که روز گذشته ششمین دور از مذاکرات مستقیم آمریکا و طالبان بدون هیچ دستاوردی پایان یافت.

محور گفت‌وگوهای این نشست آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، آتش‌بس، تعیین جدول زمانی خروج نیروهای خارجی و عدم تهدید سایر کشورها از خاک افغانستان بود و انتظار می‌رفت در حداقل یکی از محورهای یاد شده دستاوردی صورت گیرد اما این نشست بدون هیچ دستاوردی پایان یافت و دو طرف حتی در جمع بندی مذاکرات نیز به توافق نرسیدند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند