کدخبر: ۲۸۲۸۱۶ لینک کوتاه

مشاوران کاخ سفید: ترامپ از راهبرد بولتون در ونزوئلا ناراضی است

اقتصادنیوز- روزنامه واشنگتن پست به نقل از مقامات دولتی و مشاوران کاخ سفید گزارش داد، ترامپ از راهبرد دولتش در خصوص ونزوئلا راضی نیست و از تلاش های «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا برای سوق دادن او به «جنگ با ونزوئلا» عصبانی است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ این روزنامه آمریکایی در گزارش خود به نقل از مقاماتی که خواستند نامشان فاش نشود، افزود: ترامپ، رویکرد تهاجمی دولتش در ونزوئلا را به دنبال شکست تلاش های آمریکا برای سرنگون کردن «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا زیر سوال برده است و از این شکایت دارد که اطرافیانش او را درباره آسان بودن برکنار کردن مادورو و جانشینی یک مقام جوان اپوزیسیون گمراه کرده اند.

براساس این گزارش این نارضایتی ها به ویژه در رابطه با جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ نمود پیدا می کند و ترامپ دیدگاه های او را مداخله جویانه و در تضاد با دیدگاه های شخصی اش درباره خوددداری آمریکا از افتادن در تاتلاق جنگ های خارجی قلمداد می کند. 
یک مقام ارشد دولت ترامپ (که نامش فاش نشده است) گفت ترامپ در روزهای اخیر گفته است که بولتون می خواهد او را «وارد جنگ» کند؛ اظهاراتی که در گذشته فقط جنبه شوخی داشت اما اکنون نگرانی های جدی تر او را نشان می دهد. 
واشنگتن پست نوشت: سیاست دولت آمریکا در خصوص ونزوئلا رسما تغییر نکرده است اما مقام های آمریکایی از زمان شکست کودتا در ونزوئلا در پیش بینی خروج فوری مادورو از قدرت محتاطانه تر عمل می کنند. 
به نوشته این رسانه آمریکایی، دولت آمریکا اکنون بر آنچه که یک مقام رسمی (که نامش فاش نشده) «تلاش های بلندمدت» دیپلماتیک در ونزوئلا توصیف کرده است، تاکید دارد.
این گزارش به نقل از مقام های مذکور افزود: ترامپ به تعهدات خود درباره مساله ونزوئلا پایبند است و فکر نمی کند که راه حل فوری برای آن وجود داشته باشد اما در عین حال از بولتون و دیگرانی که مادورو را دستکم گرفته اند، شاکی است. 
واشنگتن پست این موضوع را به نقل از سه نفر از مقامات ارشد دولتی نوشت و افزود: ترامپ گفته است که مادورو را فردی «سرسخت» می داند و مشاورانش نباید این باور را در او به وجود می آوردند که امکان سرنگونی او در کودتای هفته پیش وجود داشت. 
واشنگتن پست در بخشی از گزارش خود به نقل از یک مقام آگاه از سیاست آمریکا در ونزوئلا نوشت: ترامپ از این موضوع که بولتون او را به اصطلاح به «گوشه رینگ» کشانده و او را از نقطه امنش خارج کرده است، ابراز نگرانی کرده است. 
«گِرِت مارکوس» سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در بیانیه ای اعلام کرده که بولتون بارها گفته که رئیس جمهوری خواهان انتقال آرام قدرت در ونزوئلا و تبدیل آن به یک حکومت دموکراتیک است اما در عین حال اطمینان داده که همه گزینه ها روی میز است. 
واشنگتن پست در ادامه گزارش خود به تهدید علنی دخالت نظامی آمریکا در ونزوئلا در کنار افزایش رویکرد مقابله جویانه واشنگتن درقبال ایران پرداخته و نوشت: بولتون هفته پیش اعلام کرد که یک ناو گروه هواپیمابر را برای مقابله با ایران به خاورمیانه اعزام می کند. 
بر اساس این گزارش، دولت آمریکا در هر دوی این موارد، سیاست سختگیرانه ای را اتخاذ کرده است که با رویکرد غریزی او برای نشان دادن قدرت آمریکا مطابقت دارد اما بازتاب نوعی از ماجراجویی نظامی است که وی آن را از مدتها قبل به تمسخر گرفته بود.
واشنگتن پست نوشت: بولتون یکی از مقامات جنگ طلب مشهور در دولت آمریکا است که از واکنش های نظامی به بحران های سیاسی و انسانی در ونزوئلا حمایت کرده است.
دو نفر از مقام های ارشد دولت آمریکا به واشنگتن پست گفته اند، به رغم این که راهبرد بولتون درباره ونزوئلا خشم ترامپ را برانگیخته است، ترامپ قصد ندارد او را اخراج کند و به او گفته است بر مسائل این کشور تمرکز داشته باشد. 
به گزارش ایرنا، بحران ونزوئلا که با دو سال تحریم های شدید واشنگتن علیه کاراکاس با روی کار آمدن دولت ترامپ آغاز شد، در ژانویه گذشته با اعلام ریاست جمهوری خوان گوایدو رهبر مخالفان دولت قانونی ونزوئلا و حمایت کاخ سفید از وی ابعاد تازه تری یافت.
با گذشت نزدیک به پنج ماه از این مساله و وعده های واشنگتن، ارکان اصلی ونزوئلا از مادورو حمایت کردند و این مساله باعث شد تا کودتای طراحی شده بولتون، با شکست مواجه شود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند