کدخبر: ۲۸۳۲۷۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
آزمایش های موشکی علامت بی تابی کره شمالی

آزمایش های موشکی علامت بی تابی کره شمالی

اقتصادنیوز: آزمایش های موشکی و تسلیحات تاکتیکی کره شمالی در واقع نمایانگر نشانه هایی از بی تابی این کشور در برابر تحریم های فزاینده و سرسختانه آمریکا است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ، این آزمایش ها از آنجا بیشتر اهمیت پیدا می کند که طبق تایید کره شمالی، تحت نظارت و فرمان 'کیم جونگ اون' رهبر این کشور در روز شنبه انجام شده است.

به نظر می رسد که کره شمالی که حالا دیگر امیدی به لغو تحریم های آمریکا و کاهش فشارهای اقتصادی این کشور ندارد، تلاش می کند تا با ضربات نظامی هشدار آمیز واشنگتن را به طور مقابله جویانه تحت فشارهای سیاسی و نظامی قرار دهد.
خیلی زود پس از این آزمایش ها مقام های کره جنوبی و آمریکا سراسیمه با یکدیگر ارتباطات تلفنی برقرار کردند و اعلام شد که بزودی تحلیل های خود را از این آزمایش های موشکی و راکتی ارایه خواهند کرد.
از سوی دیگر کره شمالی شاهد هیچگونه پیشرفتی در نزدیک به دو سال گذشته در مذاکرات با آمریکا نبوده بلکه برعکس آنچه مشاهده کرده و تجربه نموده ، فهرستی بلند بالا از تحریم های آمریکا بوده است.
'چینگ شیا' از دانشگاه مردم در پکن بر این باور است که کره شمالی به دلیل نبود پیشرفت در گفت و گوها دچار بی صبری شده و با این آزمایش های تسلیحاتی پیشرفته به آمریکا هشدار داده است.
او البته بر این باور است که کره شمالی تلاش کرده است تا با این آزمایش های تاکتیکی آمریکا را وادار کند که مذاکرات به بن بست رسیده هسته ای را با برنامه ها و تدابیر جدید آغاز کند و با پیشنهادهای سازنده به مذاکرات برگردد.
برای همین پیش بینی ها این است که در آینده ای نه چندان دور و پس از گفت و گوهای مقام های دو کشور آمریکا و کره جنوبی ، یک فرستاده از سوی آمریکا راهی کره شمالی شود.
این البته بستگی به دیداری دارد که قرار است استفان بیگن نماینده آمریکا در امور شبه جزیره کره با لی دو هونگ همتای کره جنوبی خود در روز پنجشنبه در سیول داشته باشد.
'وانگ شین' از دانشگاه جی لین در شمال شرق چین می گوید: کره شمالی نتوانست امتیازی از آمریکا بگیرد این کشور امیدش را به اقدامات سازنده واشنگتن از دست داده و تلاش کرده است تا به روسیه نزدیک شود.
وی افزود : کره شمالی نگران و بی صبر است طبیعی است زیرا این کشور به کمک های اقتصادی نیاز دارد تحت فشار تحریم هاست کره شمالی به محیط با ثبات و جامعه بین المللی نیاز دارد این کشور باید در مسیر رشد اقتصادی قدم بردارد اما ظاهرا آمریکا هیچ عجله ای برای توافق ندارد.
وانگ نسبت به شرایط منطقه شبه جزیره کره هشدار داد و گفت که کره شمالی بتدریج در حال نتیجه گیری است مبنی بر اینکه آمریکا در گفت و گوها صداقت ندارد. خطر بازگشت طرفین به شرایط قبلی رویارویی درشبه جزیره کره وجود دارد.
به هر صورت قرار است که بیگن روز سه شنبه وارد ژاپن شود و پس از گفت و گوهایش با مقام های توکیو درباره تحولات منطقه ای و کره شمالی راهی کره جنوبی شود.
کارشناسان چینی می گویند که کره شمالی همچنین با این آزمایش ها به کره جنوبی میزبان بیگن هم فشار آورده است تا هر چه در توان دارد برای تغییر وضع موجود بکار گیرد.
کره شمالی دیگر نمی تواند به وعده های توخالی آمریکا اعتماد کند. اگر آمریکا و کره جنوبی و ژاپن هم بخواهند مسیر فشارهای سرسختانه را همچنان طی کنند ، پیونگ یانگ هم در مسیر مناقشه و رویارویی گام برخواهد داشت و دریای ژاپن در آینده ای نه چندان دور شاهد موشک پرانی ها و قدرت نمایی های نظامی کره شمالی خواهد بود.
دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا که می کوشد تا اوضاع را آرام جلوه دهد ، گفته است که کره شمالی و رهبر این کشور خلف وعده نمی کنند و هنوز امید به توافق وجود دارد.
اما واکنش کره شمالی با پرتاب های موشکی اخیر به سمت دریای ژاپن موضوعی نیست که با توئیت های ظاهرا آرامش بخش رییس جمهوری آمریکا همسازی داشته باشد و پیونگ یانگ همیشه گفته است دربرابر زورگویی و قلدرمآبی و وعده شکنی های آمریکا سرتعطیم فرود نخواهد آورد.
کره جنوبی که بیش از هر کشوری دیگر نگران از بین رفتن صلح موقتی در شبه جزیره کره است ، خیلی زود از کره شمالی دعوت کرد خویشتنداری نشان دهد و به تنش های نظامی دامن نزند.
شین بومچول از موسسه آسان در کره جنوبی بر این باور است که موشک های اخیر کره شمالی اگرچه کوتاه برد بود اما دقیقا آمریکا و سیاست های آن کشور را نشانه رفته بود.
وی این آزمایش ها را هشداری به ترامپ دانست و گفت که کره شمالی می خواهد خیلی زود آمریکایی ها کاری انجام دهند در غیر این صورت فرمان بعدی رهبر کره شمالی ممکن است استمرار تنش های نظامی باشد.
کره شمالی می خواهد که آمریکا تحریم ها و یا دستکم پاره ای از آنها را درقبال خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره لغو کند اما واشنگتن اصرار می ورزد که باید کل برنامه هسته ای نظامی کره شمالی معلق و متوقف شود و با راستی آزمایی و تایید خاتمه آن مورد تایید قرار گیرد.
کره شمالی آخرین بار در نوامبر سال 2017 یک موشک قاره پیمای بالستیک را آزمایش و سپس اعلام کرد که نیروی تسلیحاتی اتمی خود را تکمیل کرده است و پس از آن بود که برای گفت و گو با آمریکا و کره جنوبی اعلام آمادگی کرد گفت و گوهایی که از آن زمان به این طرف بین سه طرف چندین بار انجام شد و نهایتا در پایان فوریه امسال با شکست مذاکرات سران آمریکا و کره شمالی به بن بست رسید.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند