کدخبر: ۲۸۳۴۱۴ لینک کوتاه

ماجرای تجمع اعتراضی در دانشگاه تهران چه بود؟

اقتصادنیوز: روزنامه ایران نوشت: روز گذشته در واکنش به آنچه اعتراض به تذکرات حراست دانشگاه درباره حجاب دانشجویان خوانده شد، تجمع اعتراضی در دانشگاه تهران برگزار شد. مطابق گزارش خبرگزاری‌ها و فیلم‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، این تجمع در مواردی به زد و خورد میان دانشجویان هم کشیده شد.

به گزارش اقتصادنیوز، این روزنامه در ادامه نوشت: فارس در این باره گزارش داد که «یک تشکل دانشجویی با ارسال نامه‌ای به ریاست دانشگاه، به تذکر حجاب در دانشگاه اعتراض کرد.»

ایسنا هم در این باره نوشت که «تعدادی از دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به آنچه که آن را استقرار نیروهای حفاظت فیزیکی زن در همراهی با مأموران حراست دانشگاه می‌نامیدند، تجمع اعتراض‌آمیز برگزار کردند. در ادامه دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی در بین دانشجویان حاضر شد اما تعدادی از دانشجویان ضمن برخورد فیزیکی با وی، از سخنرانی‌اش در جمع دانشجویان معترض ممانعت کردند.»

این خبرگزاری اضافه کرد: «در پایان این تجمع یکی از دانشجویان به نمایندگی از دانشجویان معترض دانشگاه تهران اقدام به قرائت بیانیه‌ای کرد که در بخشی از آن ادعا شده است: دانشجویان دانشگاه تهران در روزهای گذشته شاهد حضور و استقرار نیروهای حفاظت فیزیکی زن در همراهی با مأموران حراست دانشگاه، به منظور دخالت در امر پوشش خود بوده‌اند. این اتفاق ناخوشایند با سخت‌گیری در ورود بانوان به دانشگاه به علت نوع پوشش‌شان و تهدیدِ احضار به کمیته انضباطی و برخوردهای قهریِ این‌چنینی همراه شده که مایه‌ تأسف است.»

سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران هم در این باره به ایسنا گفت: «هیچ نیروی امنیتی یا گشت ارشاد در دانشگاه تهران حضور نداشته و ندارد. متأسفانه عده‌ای جاهلانه یا عامدانه اخباری را منتشر می‌کنند که موجب تشنج فضای دانشجویی می‌شود و من صراحتاً اعلام می‌کنم اگر دانشجویی به دلیل پوشش حجاب به کمیته انضباطی دانشگاه احضار شده است، موضوع را اعلام کند.»

وی اضافه کرد: «آنچه که دانشجویان به آن اعتراض کردند، این بود که برخورد انتظامات دانشگاه در حوزه حفظ حرمت روزه‌داری شدید بوده و نباید به این شکل برخورد شود، اما من صراحتاً این را اعلام می‌کنم اگر دانشجویی به این دلیل به کمیته انضباطی احضار شده است را اعلام کنند. در واقع هیچ دانشجویی به دلیل روزه‌خواری یا بی‌حجابی به کمیته انضباطی معرفی نشده و اگر هم اتفاقی افتاده تنها در حد تذکر به دانشجویان بی‌حجاب یا روزه‌خوار بوده است.»

این تجمع عصر روز گذشته پایان یافت، هرچند واکنش‌ها به آن در شبکه‌های اجتماعی ادامه یافته و به سرعت به تیتر یک رسانه‌های فارسی زبان خارجی هم تبدیل شد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند