کدخبر: ۲۸۳۵۰۶ لینک کوتاه

گوایدو در نامه‌ای خواستار اقدام نظامی آمریکا در ونزوئلا شد

اقتصادنیوز: رهبر مخالفان دولت ونزوئلا طی نامه ای به فرماندهی نظامی جنوبی آمریکا آشکارا خواستار کمک نظامی واشنگتن به مخالفان برای براندازی دولت نیکلاس مادورو شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، شبکه سی ان ان گزارش داد، خووان گوایدو رهبر مخالفان دولت ونزوئلا در این نامه که توسط 'کارلوس وسینو' نماینده گوایدو در آمریکا به مقامات واشنگتن ارائه شد، درخواست برگزاری نشستی میان فرماندهی جنوبی آمریکا با نمایندگان مخالفان دولت مادورو را مطرح کرد.

این نامه برای ژنرال کریگ اس فالر رئیس فرماندهی جنوبی آمریکا ارسال شد. فالر پیشتر از اقدامات گوایدو علیه دولت مادورو رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا حمایت کرده بود.

در این نامه عنوان شد: مخالفان در ونزوئلا از طرح ریزی و برنامه راهبردی و عملیاتی استقبال می کنند.

ماههاست که آمریکا از رد کردن گزینه نظامی در ونزوئلا امتناع کرده و این در حالی است که برخی مشاوران دونالد ترامپ آشکارا به دنبال اجرایی شدن مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا هستند.

در همین حال دولت نیکلاس مادورو ارسال این نامه از سوی مخالفان به فرماندهی جنوبی آمریکا را محکوم کرد و دلسی رودریگز معاون مادورو نیز در این رابطه گفت: درخواست مداخله نظامی در ونزوئلا از طریق این نامه تلاشی برای بی ثبات کردن این کشور است.

از سوی دیگر تارنمای شبکه آر تی گزارش داد: نیروهای پلیس آمریکا روز گذشته پس از تهدید وارد سفارت ونزوئلا در واشنگتن شدند و از فعالان حامی نیکلاس مادورو خواستند که این سفارتخانه را ترک کنند.اما شماری از این فعالان از ترک این مکان امتناع کرده و بر ماندن در ساختمان تاکید کردند.

گزارش شده که پس از ورود پلیس به این ساختمان و هشدار به فعالان برای ترک سفارتخانه، دست کم چهار فعال از ترک این سفارتخانه امتناع کردند و بر حفاظت از آن در برابر حامیان خووان گوایدو تاکید کردند.

پیش از این نیز گفته شده بود که به دنبال حضور فعالان حامی دولت مادورو در این ساختمان که از زمان خروج دیپلمات های ونزوئلایی فعالیت رسمی در ان انجام نمی شود، سیستم برق و اب رسانی آن قطع شده است.

فعالان حامی دولت قانونی کاراکاس پیشتر اعلام کرده بودند که از این سفارت خانه در برابر تلاش حامیان گوایدو برای اشغال آن و حضور کارلوس وسینو نماینده گوایدو در آمریکا محافظت می کنند.

در بحبوحه تنش ها در اطراف این سفارتخانه، یک مقام وزارت خارجه ونزوئلا به آمریکا گوشزد کرد که ورود پلیس امریکا به ساختمان سفارت خانه ونزوئلا نقض قوانین بین المللی است.

ونزوئلا از مدت ها پیش با افزایش تنش بین دولت قانونی مادورو و خووان گوایدو رهبر مخالفان که خود را رئیس جمهور این کشور می خواند، شاهد تنش های زیادی است.مهمترین آنها اقدام چند هفته قبل تعدادی از نیروهای نظامی برای کودتا علیه دولت بود که با عدم همراهی سایر نظامیان به شکست انجامید. 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند