کدخبر: ۲۸۳۵۲۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
دستیار ضد ایرانی مایک پمپئو استعفا داد

دستیار ضد ایرانی مایک پمپئو استعفا داد

اقتصادنیوز: مقام‌های آمریکایی خبر دادند که دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور کنترل تسلیحاتی و راستی‌آزمایی با گذشت یک سال از آغاز به کار در این منصب، از سمت خود استعفا داده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «یلیم پوبلت»، دستیار ضد ایرانی وزیر خارجه آمریکا در امور کنترل تسلیحاتی و راستی‌آزمایی که مسئول دفتر کنترل تسلیحات و راستی‌آزمایی وزارت خارجه این کشور بوده، از منصب خود کناره‌گیری کرد.

مقام‌های آمریکایی و مشاوران کنگره آمریکا به «واشنگتن پست» خبر دادند که یلیم پوبلت دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور کنترل تسلیحاتی، خلع سلاح و راستی‌آزمایی، از سمت خود استعفا داد.

پوبلت که ۳۰ آوریل ۲۰۱۸ ریاست بر «دفتر کنترل تسلیحات، راستی‌آزمایی و پایبندی» وزارت خارجه آمریکا را برعهده گرفت، به داشتن مواضع به شدت ضد ایرانی شهرت داشت و از حامیان سرخت خروج این کشور از برجام بود.

او به عنوان دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور کنترل تسلیحاتی و راستی آزمایی، وظیفه نظارت بر سیاستگذاری و تعیین منابع برای مسائل مرتبط با راستی آزمایی درباره پایبنی یا عدم پایبندی به توافقات بین‌المللی در رابطه با کنترل تسلیحات، عدم گسترش سلاح اتمی و خلع سلاح را برعهده داشت.

وزارت خارجه آمریکا تا صبح امروز سه شنبه (به وقت تهران) هنوز بیانیه‌ای درباره خبر استعفای پوبلت منتشر نکرده است.

بنا بر گزارش رسانه‌های آمریکایی، پوبلت در یک سال مسئولیت خود در این دفتر با رئیس خود «آندرا تامسون» معاون وزیر خارجه آمریکا درباره مسائلی از قبیل گزارش‌های وزارت خارجه در خصوص پایبندی به توافق‌های تسلیحاتی اختلاف‌نظرهایی داشت.

آندرا تامسون قبل از تعیین به عنوان معاون وزیر خارجه آمریکا، عهده‌دار سمت مشاور امنیت ملی «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا بود.

در گزارش واشنگتن پُست درباره مواضع «یلیم پوبلت» آمده است که «نظرات او درباره مسائل مرتبط با کنترل تسلیحات به نظرات جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید شبیه است و با تامسون اختلاف نظر داشته است».

گروه‌ها و اندیشکده‌های تندروی آمریکایی از قبیل «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» (اف‌دی‌دی) به شدت حامی پوبلت بوده‌اند. او جولای ۲۰۱۸ به عنوان میهمان در این اندیشکده ضد ایرانی سخنرانی کرد و به تمجید از مواضع ترامپ در خروج از برجام پرداخت.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند