کدخبر: ۲۸۳۷۰۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
این بیماری مرگبار در آرایشگاه های زنانه است

این بیماری مرگبار در آرایشگاه های زنانه است

اقتصادنیوز: هوای آلوده درون سالن‌های آرایشی که سرشار از بوی مواد شیمیایی است می‌تواند خطر‌هایی بسیارجدی متوجه مشتریان و بیش از همه کارکنان این مراکز کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بهداشت نیوز: کارشناسان در جدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند کارکنان آرایشگاه‌ها به ویژه افرادی که در زمینه کاشت ناخن فعالیت می‌کنند تا صد برابر بیش از مشتریان یا سایر افراد در معرض خطر ابتلا به سرطان قرار دارند.

بنابر پژوهش‌های انجام شده فرمالدئید مورد استفاده در بیشتر وسایل شیمیایی مخصوص کاشت ناخن یا حتی سایر موارد آرایشی، چون رنگ مو می‌تواند سبب افزایش خطر بروز سرطان بین کارکنان آرایشگاه‌ها شود.

کارشناسان با بررسی هوای موجود در سالن برخی آرایشگاه‌های مورد آزمون دریافتند سطح مواد شیمیایی موجود درآن‌ها بیش از سطح ایمنی است.

از جمله سرطان‌هایی که کار در محیط آرایشگاه‌های فاقد سیستم تهویه مناسب می‌تواند کارکنانش را درگیر کند می‌توان به سرطان معده، ریه، سرطان پوست، کارسینوم سلول‌های سنگفرشی، سرطان لنفوم هوچکین و حتی سرطان خون اشاره کرد.

افزون بر کارکنان آرایشگاه‌ها، افرادی که در پالایشگاه‌ها یا گاراژ‌ها کار می‌کنند نیز در صورت رعایت نکردن اصول ایمنی بهداشت کار امکان دارد به دلیل قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و تنفس آن‌ها به انواع سرطان مبتلا شوند.

بیشتر سالن‌های آرایش در کشور‌های مختلف دنیا در فضا‌هایی کوچک با دستگاه‌های تصفیه هوای نامناسب قرار دارند که می‌تواند سبب افزایش خطر ابتلا به انواع بیماری‌ها برای مشتریان و به ویژه کارکنان آنجا شود.

این یافته‌ها به وسیله محققان دانشگاه کلرادو انجام شده است و محققان مواد شیمیایی، چون فرمالدئید، بنزن، تولوئن، اتیل بنزن و زایلن را در آرایشگاه‌ها برای بیش از ۱۸ ماه اندازه گیری کرده‌اند.

عوارض کار با ترکیب‌های شیمیایی کاشت ناخن

استفاده از ترکیب‌های شیمیایی موجود در مواد کاشت ناخن و انواع لاک می‌تواند سبب ایجاد واکنش آلرژیک دربانوان، ناباروری، ابتلا به انواع سرطان، سمی شدن خون و حتی بروز ناهنجاری‌های مادرزادی در جنین شود.

بیشتر کارکنان پالایشگاه و سالن‌های آرایشی دچار مشکل‌هایی چون سردرد، حساسیت‌های پوستی یا تحریک چشم و بروز مشکل‌هایی، چون خارش و سوزش چشم‌ها هستند.

کارشناسان به صاحبان آرایشگاه‌ها و مدیران پالایشگاه‌ها و تعمیرگاه‌های خودرو توصیه می‌کنند، نظارت بیشتری بر استفاده از سیستم‌های تهویه هوای مناسب درون فضای کاری کارکنان خود داشته باشند.

به طور مثال در سالن‌های آرایشی قرار دادن چوب یا زغال چوب می‌تواند تا میزانی سبب جذب مواد شیمیایی موجود در هوا شود.

کارشناسان برای مقابله با آلودگی هوا درون سالن‌های آرایشی در تلاش برای طراحی سیستم‌های جذب آلودگی حتی از راه نصب آثار هنری، چون تابلو‌های نقاشی هستند که آلودگی هوا را جذب می‌کنند.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند