کدخبر: ۲۸۴۶۸۳ لینک کوتاه

سوگند زلنسکی به عنوان رئیس‌جمهور اوکراین/ پارلمان اوکراین منحل شد

اقتصادنیوز: ولودومیر زلنسکی امروز (دوشنبه) رسما به عنوان رئیس‌جمهور جدید اوکراین سوگند خورد و بلافاصله پارلمان را منحل کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، ولودومیر زلنسکی که توسط رئیس دادگاه قانون اساسی اوکراین به عنوان رئیس جمهوری جدید این کشور سوگند یاد کرد در سخنرانی خود گفت: من به خواسته مردم اوکراین به عنوان رئیس جمهور انتخاب شدم و وفاداری خود را به اوکراین اعلام می‌دارم.

وی با درخواست اتحاد میان مردم گفت که اوکراینی بد و خوب وجود ندارد. ما همگی اوکراینی هستیم. هیچ بد و خوبی وجود ندارد.

زلنسکی با اعلام انحلال پارلمان همچنین استعفای مقام‌های ارشد از جمله دادستان کل پرمناقشه یوری لتسنکو، وزیر دفاع و سران نیروهای اطلاعاتی کشور را خواستار شد.

او گفت که قانونگذاران باید این مقام‌ها را عزل کنند دو قانون بسیار مهم و کلیدی را ظرف دو ماه آینده تایید کنند.این حداکثر زمان بین اعلام انحلال پارلمان و انتخابات جدید است.
با این حال زلنسکی هیچ تاریخی برای انتخابات زودهنگام اعلام نکرد.

او از قانونگذاران خواست مصونیت پارلمانی را لغو کرده و کدهای جدید انتخاباتی تعیین کنند. زلنسکی گفت: از شما می‌خواهم مصونیت پارلمانی را لغو کنید. کدهای انتخاباتی جدید تدوین کنید و لطفا لیست‌های الکترال را باز کنید.

وی با قول حفاظت از تمامیت ارضی و استقلال کشور گفت که دستیابی به آتش بس در شرق اوکراین و منطقه دونباس جزو اولویت‌هایش بوده و حاضر است برای این منظور و دستیابی به صلح در این منطقه، شغلش را فدا کند. او گفت قهرمانان ما دیگر نباید در این مناطق جان خود را از دست بدهند.

وی مذاکره با روسیه را به بازگشت اراضی اوکراین و آزادی زندانیان جنگی مشروط کرد

زلنسکی همچنین به وزرای کابینه دولت پیشنهاد کرد که راه را برای کسانی که مراقب نسل‌های آتی اوکراین هستند باز کند او گفت: اعضای دولت که می‌گویند کاری نمی‌توانند انجام دهند را درک نمی‌کنم. این درست نیست. شما می‌توانید.

زلسنکی همچنین وعده داد که به تمامی آنهایی که آماده ساخت اوکراینی نوین هستند، شهروندی این کشور را اعطا کند.

وی گفت: من به تمامی اوکراینی‌های سراسر جهان و ۶۵ میلیون نفری که در این کشور زندگی می‌کنند و آنهایی که در خاک اوکراین به دنیا آمده‌اند می‌گویم که اگر آماده ساخت اوکراینی نوین هستند، شهروندی این کشور را می‌دهم.

در پی درخواست زلنسکی وزیر دفاع اوکراین بلافاصله استعفای خود را اعلام کرد.

زلنسکی برخلاف عرف برای ادای سوگند با پای پیاده راهی پارلمان شد و در طول مسیر با حامیانش عکس گرفت.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند