کدخبر: ۲۸۴۷۲۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

آیا بازهم قیمت خودروهای داخلی افزایش خواهد یافت؟

اقتصاد نیوز: نوسانات ماه های اخیر در بازار خودرو خریداران را دچار آشفتگی کرده است. این در حالی است که قیمت تمام شده این کالا به موضوعات مختلفی بستگی دارد.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از چرخان، یکی از علل اصلی افزایش قیمت خودروهای داخلی بحث مواد اولیه و قطعات مختلفی است که برای این خودروها استفاده می‌شود که طبیعتا تاثیر متقابلی روی همدیگر دارند. از دیگر عوامل مهم و قابل ذکر در مورد گرانی خودروهای داخلی بحث نوسانات نرخ ارز است که از یک سو تامین مواد اولیه را برای قطعه سازان و خودروسازان سخت کرده و از سوی دیگر اینکه بسیاری از فعالان بازار عملا با نرخ‌های موجود تمایلی به تامین قطعه ندارند و همین باعث شده تا تیراژ تولید خودروسازان به شدت کاهش پیدا کند.

برگ سبز خودرو ازار خودروی عراق تنظیم سند خودرو داخلیامیرحسین کاکایی کارشناس بازار خودرو معتقد است که گرانی دوباره خودرو در بازار کشش ندارد و مردم توانایی و قدرت خرید آن را نخواهند داشت. وی در مصاحبه‌ای گفت: به نظر می‌رسد که بازار خودرو کماکان به حالت هیجانی خود ادامه دهد ولی اینکه بعضی از افراد معتقدند که بازهم شاهد گرانی خودرو در بازار خواهیم بود این تحلیل درستی نیست چرا که کشش مردم برای گرانی دوباره تمام شده است.

وی در ادامه افزود: البته باید گفت که عدم گرانی خودرو به بعضی از اما و اگرها وابسته است که مهم ترین آن بحث ارز است که در صورت ثابت ماندن قیمت ارز می‌توان شاهد ثابت ماندن قیمت خودرو بود ولی با افزایش نرخ ارز که همان کاهش ارزش پول ملی است باید شاهد افزایش قیمت در هر کالای واسطه‌ای و سرمایه‌ای و مصرفی و مصرفی بود.

خودروسازان خودروسازی بازار خودروی عراق قیمت قطعات یدکی خودرواین کارشناس بازار خودرو در ادامه صحبت‌هایش به موضوع گرانی پراید و خودروهای داخلی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بسیاری از خودروها دارای حباب قیمتی هستند که دلیل ایجاد این حباب عدم عرضه مناسب از سوی خودروساز و یا عدم تولید آن است که در صورت متعادل شدن وضعیت عرضه بازار می‌توان شاهد کاهش قیمت شدید در بازار باشیم. به طور مثال در یک سری از برآوردها می‌توان گفت که با دلار 7 – 8 هزار تومانی می‌توانیم شاهد پراید 35-36 میلیون تومانی باشیم. حتی با دلار 15 هزار تومانی نیز قیمت پراید نهایتا 40 میلیون تومان باشد و در حال حاضر با قیمت 50 میلیون تومانی پراید در بازار آزاد شاهد حباب 10 میلیون تومانی هستیم.

وی در پایان به علت این حباب در بازار خودرو اشاره کرد و گفت: یکی از دلایل اصلی ایجاد این حباب، حبابی است که در قیمت مواد اولیه وجود دارد  و در صورت رفع مشکلات و موانع مربوط به تولید می‌توان شاهد کاهش قیمت 20 درصدیخودروهای داخلی و با آزادشدن واردات نیز شاهد کاهش قیمت 30 درصدی خودروهای خارجی باشیم.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند