کدخبر: ۲۸۵۰۸۶ لینک کوتاه

فاکس نیوز: هیلاری کلینتون پیشنهاد مذاکره با ایران را داد

اقتصادنیوز: شبکه خبری فاکس نیوز گزارش داد: درحالی که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا تهدید به استفاده از قوه قهریه علیه ایران کرده است، «هیلاری کلینتون» نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ پیشنهاد مذاکره با ایران را داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، این شبکه خبری درگزارش روز سه شنبه خود نوشت: هیلاری کلینتون روز دوشنبه اشاره کرد که ایالات متحده باید بیشتر از رویکرد دیپلماسی در مقابل ایران استفاده کند. 

وزیر امور خارجه پیشین آمریکا در پاسخ به پرسشی درباره ایران و نحوه مدیریت مسائل و اوضاع مرتبط با آن از سوی ترامپ گفت: می دانید که «وینستون چرچیل» (نخست وزیر پیشین بریتانیا در دوران جنگ جهانی دوم) جمله مشهوری دارد که می گوید مذاکره همیشه بهتر از جنگ است.

فاکس نیوز نوشت: کلینتون به طور ویژه اشاره ای به ترامپ نکرد اما اظهارات او در حالی مطرح شده که ترامپ ظاهرا ایران را به دلیل (به اصطلاح) اقدامات تحریک آمیزش تهدید کرده است. 

ترامپ روز یکشنبه در پیامی توئیتری نوشت: اگر ایران به دنبال جنگ است این پایان رسمی این کشور خواهد بود. هرگز دیگر ایالات متحده را تهدید نکنید. 

فاکس نیوز نوشت: تصمیم سال 2018 ترامپ در خارج کردن کشورش از توافق هسته ای ایران، انتقادهایی را از جمله از سوی کلینتون برانگیخت. 

هیلاری کلینتون در ماه مه 2018 گفت: خارج کردن آمریکا از توافق هسته ای ایران یک اشتباه بزرگ است. این امر امنیت و اعتماد به آمریکا را کاهش می دهد.

کلینتون که در مراسم یادبود «الن تاسچر» معاون کنترل تسلیحاتی وزارت امور خارجه در دوران حضورش در این وزارتخانه سخن می گفت، افزود: ما در مذاکره با ایران بر روی برنامه هسته ای این کشور یک سرپوش گذاشتیم. 

کلینتون در اظهاراتی که ظاهرا اشاره به تلاش های او در دولت «باراک اوباما» رئیس جمهور پیشین امریکا اشاره داشت، افزود: این اقدامی است که ما باید همچنان انجام دهیم. 

فاکس نیوز نوشت: هر چند ترامپ تهدید به اقدام نظامی کرده است، در عین حال از ایرانی ها خواسته برای مذاکره درباره برنامه هسته ای این کشور به میز مذاکره بازگردند. بعد از تهدیدهای ترامپ، ایران اعلام کرد که تولید اورانیوم غنی شده خود را چهاربرابر کرده است اما تولید اورانیوم را پایین تر از سطح تعیین شده در توافق هسته ای سال 2015 حفظ خواهد کرد.

پیشتر روزنامه واشنگتن پست به نقل از چند مقام آمریکایی گزارش داده بود که ترامپ از مشاوران ارشدی که به نظر وی ایالات متحده را به سوی تقابل با ایران می برند ناراضی و ناامید شده و او به دنبال گفت وگو با ایران است.

آمریکا مدعی است که اطلاعاتی در خصوص آنچه تهدید ایران می خواند، در دست دارد. مقام های آمریکایی و اروپایی گفته اند که با هم اختلافاتی در این زمینه دارند.

واشنگتن پست به نقل از 10 دیپلمات و مقام های 7 کشور اروپایی نوشت که اطلاعات آمریکا رهبران اروپا را متقاعد نکرده است.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند