کدخبر: ۲۸۵۳۴۸ لینک کوتاه

سنایی: ایران ضمن پایبندی به اصل تعامل تردیدی در دفاع از منافع خود ندارد

اقتصادنیوز :سفیر تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه اعلام کرد که ایران ضمن پایبندی به اصل گفت وگو و تعامل، هیچ تردیدی در دفاع از منافع خود نخواهد کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا،مهدی سنایی روز پنجنشبه در نوزدهمین کنفرانس علمی بین المللی لیخاچف با عنوان «رشد و توسعه در جهان: مشکلات پیش بینی و مدیریت» که با حضور دهها تن از اندیشمندان و شخصیت های بین المللی و روس و حضور گسترده کارشناسان علوم انسانی در محل دانشگاه علوم انسانی اتحادیه های سنت پتربورگ برگزار شد، این مطلب را بیان کرد.

وی به عنوان یکی از سخنرانان مراسم افتتاحیه این کنفرانس به دو روند موجود در صحنه بین المللی در دو دهه اخیر اشاره کرد و اظهار داشت: روند غربی بدنبال از بین بردن نظم وستفالیایی و شاخصه های آن است و روند دیگر بدنبال ایجاد چندجانبه گرایی و احترام به شاخصه هایی مانند احترام به حاکمیت ملی و ثبات مرزهاست و این دو رویکرد در بحران های لیبی، یمن و سوریه در تقابل با یکدیگر قرار گرفتند. 

سنایی به نقش روز افزون شرق در تحولات جهانی و کاهش نقش غرب اشاره کرد و افزود: ایران، روسیه، چین و ترکیه با بهره گیری از ساختارهایی مانند سازمان شانگهای، اتحادیه اقتصادی اوراسیا و سازمان اکو نقشی مهم در شکل دهی به نظم بین المللی داشتند. 

وی با اشاره به رویکرد تمدنی ایران و باور تاریخی به گفت وگو و تعامل گفت: ایران مبتکر ایده گفت وگوی تمدن ها و بانی قطعنامه جهان علیه خشونت و افراط گرایی بوده و این در حالی است که برخی کشورها به جای رویکرد گفت وگو، به طور روز افزونی به سمت استفاده از ابزار تحریم می روند. 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند