کدخبر: ۲۸۵۳۵۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
رئیس مجلس نمایندگان آمریکا: استیضاح ترامپ در حال حاضر ناپخته است

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا: استیضاح ترامپ در حال حاضر ناپخته است

اقتصادنیوز : رئیس مجلس نمایندگان آمریکا پنجشنبه گفته هر گونه اقدام برای استیضاح رئیس‌جمهور این کشور در حال حاضر ناپخته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا امروز پنجشنبه گفت استیضاح «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در حال حاضر اقدامی «ناپخته» و «بسیار تفرقه‌‌انداز» است. 

رفتارهای ترامپ اخیراً باعث شده میل به استیضاح او در میان قانونگذاران دموکرات آمریکایی بالا بگیرد اما «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با برخی استدلال‌ها در برابر این درخواست‌ها مقاومت کرده است.  

یکی از نگرانی‌های پلوسی و سایر دموکرات‌های مخالف استیضاح ترامپ ان است که شکست احتمالی این اقدام در بحبوحه آغاز رقابت‌های انتخاباتی ممکن است به نفع ترامپ تمام شده و دست او برای حمله به مخالفان را باز کند. 

ترامپ اخیراً با رفتارهایی مانند کارشکنی در ارائه اطلاعات و اسناد و جلوگیری از حضور «دان مک‌گان»، وکیل سابق کاخ سفید در کنگره برای ادای شهادت باعث عصبانیت قانونگذاران دموکرات شده است.

نمایندگان دموکرات از طرف دیگر معتقدند برخی رفتارهای دونالد ترامپ که شرح آنها در گزارش «رابرت مولر»، بازرس ویژه دخالت ادعایی روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا آمده او را واجد شرایط استیضاح می‌کند و در صورتی که از این رفتارها غفلت شود، او ممکن است با طیب خاطر بیشتری در آینده این رفتارها و رفتارهای مشابه را تکرار کند.

درخواست‌ها برای استیضاح ترامپ البته فقط محدود به دموکرات‌ها نیست و روز شنبه (به وقت واشنگتن) «جاستین امَش» شنبه هفته جاری به اولین عضو جمهوری‌خواه کنگره آمریکا بدل شد که از استیضاح «دونالد ترامپ» حمایت کرد.

این عضو مجلس نمایندگان آمریکا با انتشار چند توییت «ویلیام بار» دادستان کل ایالات متحده را به تلاش برای فریب افکار عمومی با هدف حفظ جایگاه ترامپ متهم کرده و نوشت گزارش «رابرت مولر» بازپرس ویژه پرونده دخالت ادعایی روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا نشان می‌دهد ترامپ در اجرای قوانین و عدالت خلل ایجاد کرده است.

گزارش مولر اواخر فروردین ماه امسال به بار ارائه شد و او به عنوان دادستان کل وظیفه داشت مشخص کند که آیا مستندات پرونده نشانگر مداخله ترامپ در اجرای قانون هست یا نه. او که منصوب ترامپ است و از حامیان وی به شمار می‌آید، پس از دریافت گزارش مولر در نامه‌ای به کنگره ادعا کرد که مدرکی دال بر ممانعت ترامپ از اجرای قانون وجود ندارد. این تفسیر از گزارش، بعدا مورد انتقاد رسانه‌ها و سیاسیونی قرار گرفت که می‌گفتند این گزارش به وضوح نشان می‌دهد ترامپ با تلاش برای جلوگیری از پیشرفت تحقیقات، از جمله طریق اخراج «جیمز کومی» رئیس وقت «اف‌بی‌آی» در اجرای قانون مانع‌تراشی کرده است.

بر اساس قوانین آمریکا، «جلوگیری از اجرای عدالت» می‌تواند به عنوان مبنایی برای استیضاح یک رئیس‌جمهور قرار گیرد. بار ادعای سوگیری به نفع ترامپ را رد کرده و به جز یک مورد، از شرکت در جلسات کنگره برای توضیح درباره ارزیابی‌اش از گزارش مولر، خودداری کرده است.

در روزهای گذشته چندین عضو کابینه ترامپ درخواست‌های کنگره برای حضور در جلسات توجیهی را بی‌پاسخ گذاشته‌اند. «استیو منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا هم با وجود درخواست رسمی کنگره، از تحویل گزارش مالیات‌های پرداختی ترامپ پیش از دوران ریاست‌جمهوری، خودداری کرده است. مجموعه این تحولات موجب شده تا زمزمه‌های احتمال حرکت کنگره به سوی استیضاح ترامپ بیش از پیش به گوش برسد. با این حال، عدم حمایت جمهوری‌خواه از استیضاح، به مانعی بزرگ برای دموکرات‌ها بدل شده است، چراکه استیضاح یک رئیس‌جمهور روندی پیچیده و مستلزم حمایت اکثریت اعضای کنگره است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند