اسپوتنیک: ناتو راهبرد جدیدی را برای «مقابله با تهدید هسته ای روسیه» اتخاذ کرده است

کدخبر: 285636
اقتصادنیوز : با وجودی که مسکو بارها هرگونه طرح این کشور برای حمله به کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را تکذیب کرده، این ائتلاف راهبرد جدیدی را برای مقابله با «تهدید هسته ای روسیه» برگزیده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، این رسانه روسی امروز (شنبه) در گزارشی نوشت: مسکو تاکید دارد که ائتلاف ناتو، مسکو را به عنوان یک تهدید متهم می‌کند تا با این بهانه حضور نظامی خود را در مرزهای روسیه افزایش دهد.

اسپوتنیک با استناد به گزارش روزنامه آلمانی «دی ولت ام زونتاگ» افزود: «ینس استولتنبرگ» دبیر کل ناتو گفته که راهبرد نظامی جدید ائتلاف در واکنش به آنچه که وی «تهدید هسته‌ای روسیه» توصیف کرد، اتخاذ شده است.

وی خاطرنشان کرد: «گاهی لازم است برای حفظ امنیت ناتو درباره مفاهیم نظامی جدیدی توافق شود.»

دبیرکل ناتو گفت: قدرت ائتلاف ناتو «در توانایی آن برای ایجاد تغییر در مواقع ضروری» است و راهبرد جدید نظامی ناتو درباره تقویت قابل توجه قابلیت نظامی ما در شرایط دشوار، و بدون نیاز به جلب رضایت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا است.

اسپوتنیک نوشت: آوریل گذشته (فروردین) «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا گفت کشورهای عضو ناتو باید دستکم ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف بودجه دفاعی کنند.

وی سال قبل از آن نیز گفته بود که رهبران ناتو باید بودجه نظامی خود را به میزان چهار درصد تولید ناخالص داخلی خود افزایش دهند و مدعی شد که آمریکا ۴.۳ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف بودجه دفاعی می‌کند.

استولتنبرگ روز پنجشنبه در لندن به مقامات حاضر در کنفرانس تعهد دفاعی سایبری گفته بود که ناتو در استفاده از همه ابزار لازم برای واکنش به حملات سایبری تردید نمی‌کند.

وی خاطرنشان کرد که مقام‌های ناتو توافق کرده‌اند که یک حمله سایبری می‌تواند در آینده منجر به اجرای اصل ۵ پیمان ناتو شود که در آن بیان می‌شود حمله به یک کشور عضو می‌تواند به عنوان حمله به کل ائتلاف قلمداد شود و به عنوان حمله به کل اعضای ائتلاف، به آن پاسخ داده می‌شود.

قبل از سخنرانی استولتنبرگ در کنفرانس لندن، «جرمی هانت» وزیر امور خارجه انگلیس به طور ویژه روسیه را به آمادگی برای انجام حملات سایبری به زیرساختارهای چند کشور به منظور شناسایی آسیب پذیری آنها متهم کرده بود. مسکو بارها این اتهامات را رد کرده است.

اسپوتنیک افزود: روسیه بارها درباره افزایش حضور نظامی ناتو در اروپا بویژه گسترش نفوذ این ائتلاف در کشورهای شرقی اروپا ابراز نگرانی کرده است.

کاخ کرملین همچنین تاکید کرده که تهدیدی علیه هیچ کشور دیگری نیست و اقداماتی را که منافع این کشور را به خطر می‌اندازد، نادیده نخواهد گرفت.

 

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید