کدخبر: ۲۸۵۶۸۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سفر ترامپ به ژاپن/ آبه میانجی ایران و آمریکا می‌شود؟گلف دیپلماتیک درکنار حرف‌های غیررسمی درباره چالش خلیج‌فارس

اقتصادنیوز؛ دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا و همسرش امروز شنبه در قالب یک سفر عمدتا تفریحی و تشریفاتی به منظور برجسته کردن روابط نزدیک واشنگتن و توکیو وارد ژاپن شدند.از جمله برنامه‌های ترامپ در این سفر بازی گلف در یکی از ورزشگاه‌های توکیو است. با توجه به سفر اخیر محمدجواد ظریف به توکیو و نیز سفر احتمالی شینزو آبه به تهران در آینده، این احتمال وجود دارد که علاوه بر موضوعات تجاری، ایران نیز یکی از مسائل مطروحه در دیدار رهبران ژاپن و آمریکا باشد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا و شینزو آبه نخست وزیر ژاپن عمدتا با یکدیگر روابطی دوستانه و نزدیک داشته‌اند و گمانه‌زنی شده که نخست وزیر ژاپن در دیدارش با ترامپ به دنبال استفاده از این روابط نزدیک به منظور جلوگیری از بروز هرگونه جنگ تجاری آمریکا و ژاپن مشابه با جنگ تجاری واشنگتن و پکن است.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز هفته گذشته در سفری رسمی به ژاپن رفت و با شینزو آبه نیز دیدار کرد. آبه در این ملاقات نگرانی خود از تنش پیش آمده میان آمریکا و تهران را ابراز و پیشنهاد همکاری با تهران در این زمینه را مطرح کرده بود.

همچنین مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه هفته گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که مایک پمپئو گفت‌وگوی تلفنی با تارو کانو، وزیر خارجه ژاپن درباره ایران داشته است.

از سوی دیگر روز گذشته منابعی در دولت ژاپن اعلام کردند شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در حال بررسی دیدار از ایران در ماه ژوئن و ملاقات با مقامات ارشد ایرانی به منظور کمک به کاهش تنش‌ها میان واشنگتن و تهران است.

اگرچه خبر سفر قریب‌الوقوع آبه به تهران توسط سخنگوی وزارت خارجه ایران تکذیب شد اما عباس موسوی احتمال این سفر در آینده را رد نکرد. بر اساس گزارش فوق، آبه قصد دارد پس از رایزنی با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، تصمیم نهایی خود را بگیرد.

روحانی و شینزو آبه

اگر این سفر انجام شود، نخستین سفر یک نخست وزیر ژاپنی به ایران پس از چهار دهه خواهد بود. تاکه‌ئو فوکودا نخست وزیر اسبق در سال ۱۹۷۸ به ایران سفر کرده بود.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند