آلمان در تلاش برای میانجی‌گری و میزبانی مذاکرات افغانستان

کدخبر: 286044
اقتصادنیوز : آلمان به‌ عنوان یکی از اعضای ائتلاف تحت رهبری ناتو در افغانستان، با طالبان و دولت اشرف غنی برای از سرگیری مذاکرات صلح به‌ منظور پایان دادن به جنگ در این کشور گفت‌وگو کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، این در حالی است که طالبان از اکتبر سال گذشته در حال مذاکره با مقام‌های آمریکایی برای خروج نیروهای نظامی از این کشور است و هر گونه مذاکره با دولت‌های غربی دیگر را رد کرده است.

مارکوس پوتسل، نماینده ویژه برلین در افغانستان و پاکستان در این ماه دست‌کم دو بار به کابل سفر کرده تا با اعضای دولت افغانستان مذاکره کند. این مقام آلمانی با رهبران طالبان هم در دوحه پایتخت قطر ملاقات کرده است.

پوتسل درباره این ملاقات‌ها گفت: شانس فعلی برای روندی که به منجر به صلح بیشتر در افغانستان شود، نباید از دست برود.

وی افزود: اگر دوستان افغانستان که آلمان یکی از آنهاست، بتوانند به همراه هم در این رابطه کمک کنند، باید چنین کاری را انجام دهند.

او همچنین تاکید که در نهایت تنها خود افغان‌ها از جمله طالبان می‌توانند درباره آینده کشورشان تصمیم بگیرند.

زلمای خلیل‌زاد، نماینده آمریکا در امور افغانستان در پایان دور ششم مذاکرات این کشور با طالبان که ۹ مه به پایان رسید، از کندی روند مذاکرات ابراز نگرانی کرده و گفته بود که به پیشرفت بیشتری نیاز است.

تاکنون رهبران طالبان حاضر به قبول آتش‌بس و مذاکره با دولت افغانستان نشده‌اند. طبق گفته مقام‌های مذاکره‌کننده آمریکایی، این دو موضوع نقش اساسی در رسیدن به صلح دارد.

یک مقام ارشد آلمانی که نامش فاش نشده، به رویترز گفته است: ما متوجه شده‌ایم که تنها زمانی مذاکرات آمریکا و طالبان از سر گرفته خواهد شد که آن‌ها حاضر به گفت‌وگو با نمایندگان دولت افغانستان شوند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر طالبان در دوحه پایتخت قطر نیز اعلام کرد که آلمان یکی از چند کشوری بوده که پیشنهاد کمک برای تحقق صلح در افغانستان را داده است.

شاهین به رویترز گفت که با هیأت اعزامی برلین، مذاکراتی درباره برگزاری نشست مشترک بین دولت افغانستان و طالبان در آلمان انجام شده اما تاکنون هیچ تصمیمی در این زمینه گرفته نشده است.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما