کدخبر: ۲۸۷۶۳۸ لینک کوتاه

ترامپ: ایران به بن‌بست خورده، آمریکا می‌تواند وضعیت را تغییر دهد/ ماکرون: در مورد ایران با آمریکا هم‌نظریم

اقتصادنیوز: رئیس جمهوری آمریکا که برای شرکت در مراسم هفتاد و پنجمین سالگرد پیاده‌سازی نیروهای متفقین در پایان جنگ جهانی دوم در فرانسه به سر می‌برد گفت که در زمینه پرونده هسته‌ای ایران با همتای فرانسوی خود اشتراک نظر دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از یورونیوز، دونالد ترامپ، روز پنج‌شنبه ۱۶ خرداد در شهر کان در شمال غربی فرانسه در حضور میزبان خود امانوئل ماکرون گفت: «فکر نمی‌کنم که [درباره پرونده هسته ای ایران] اختلاف نظری داشته باشیم. هیچ یک از ما نمی‌خواهیم که ایران سلاح هسته‌ای داشته باشد.»

رئیس جمهوری آمریکا در حالی چنین سخنانی را بیان کرده است که ایران تولید سلاح هسته‌ای ندارد. ترامپ گفت: «ایران کشوری است که به بست می‌خورد، زیرا تحریم‌ها فوق‌العاده و مؤثر بوده‌اند. اما آمریکا می‌تواند این وضعیت را تغییر دهد. من درک می‌کنم که آنها می‌خواهند مذاکره کنند. ما برای مذاکره با ایران آماده‌ایم اما آنها نباید به تسلیحات اتمی دست یابند.»

ماکرون: در مورد ایران با آمریکا هم‌نظریم

امانوئل ماکرون نیز در حضور میهمان خود گفت که جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای «هدف مشترک» فرانسه و آمریکاست. رئیس جمهوری فرانسه نیز این سخنان را در حالی بیان کرد که همگام با شرکای اروپایی دیگر خود با خروج آمریکا از برجام و تحریم‌های اقتصادی جاری علیه ایران مخالفت کرده است.

ماکرون تأکید کرد: «ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هدف مشترک فرانسه و آمریکاست و برای تأمین این هدف باید مذاکرات بین‌المللی انجام شود.»

وی همچنین بدون نام بردن از برجام گفت هدف آن بوده که ایران تا سال ۲۰۲۵ به سه مورد عدم تولید سلاح هسته‌ای، توقف فعالیت موشکی و توقف تحرکات منطقه‌ای پایبند باشد.

رؤسای جمهوری فرانسه و آمریکا قرار است درباره مسائل مختلف جهان و پیش از همه درباره ایران گفتگو کنند.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند