کدخبر: ۲۸۷۶۴۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
اتحادیه اروپا به پایان عمر خود نزدیک شده است؟ +نمودار

اتحادیه اروپا به پایان عمر خود نزدیک شده است؟ +نمودار

نتایج انتخابات پارلمانی اروپا، برای تروییکای اروپایی یک فاجعه محسوب می شود. به نظر می رسد مثلث پاریس-لندن-برلین در اروپا در حال فروپاشی است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نامه نیوز، اگرچه با وجود گذشت حدود یک هفته از بر گزاری انتخابات پارلمانی اروپا، بیشتر تمرکز رسانه های اروپایی حول محور پیروزی یا شکست هر یک از احزاب سنتی و جدید صورت گرفته است اما نیم نگاهی به فاکتور"مشارکت سیاسی" در انتخابات مهم و تعیین کننده پارلمانی سال 2019 اروپا، حاکی از تحولات شگرف و عمیقی است که در پروژه رهبری این مجموعه عظیم رخ داده است. نمودار زیر ، میزان مشارکت شهروندان اروپایی در انتخابات اخیر را نشان می هد:

567110_148

مطابق آمار رسمی منتشر شده ،میزان مشارکت شهروندان سه کشور انگلیس، آلمان وفرانسه در انتخابات پارلمانی اروپا به ترتیب 36 درصد، 61 درصد و 50 درصد بوده است. در میان کشورهای اروپایی، بیشترین درصد مشار کت در انتخابات مربوط به کشور بلژیک ( با 88 درصد) و کمترین آن مربوط به کشور اسلواکی ( با 22 درصد) بوده است.در این میان نکاتی وجود دارد که نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت :

نخست اینکه مشارکت بسیار اندک سیاسی در انتخابات پارلمانی اروپا در انگلیس در حالی رقم خورده است که این کشور در اوج بحران سیاسی بر سر خروج از اتحادیه اروپا و مسئله برگزیت قرار دارد. در چنین شرایطی بسیاری از تحلیلگران مسائل انگلیس از برگزاری انتخابات پارلمانی اروپا به مثابه یک همه پرسی دوباره در قبال برگزیت یاد می کردند. سرانجام در این انتخابات، ناگل فاراژ رهبر حزب برگزیت و همراهانش پیروز شدند. مسئله ای که دستان سران دو حزب سنتی کارگر و محافظه کار برای اعمال نفوذ دوباره در خصوص برگزاری همه پرسی دوباره را تا حدود زیادی خواهد بست.

در کشور فرانسه ، میزان مشارکت حدود 50 درصد بوده است. این میزان، برای کشوری که یکی از اصلی ترین اضلاع اتحادیه اروپا محسوب شده و طی ماههای اخیر با تحرکات مستمر جلیقه زردها علیه دولت مکرون مواجه بوده است، یک فاجعه به حساب می آید. امانوئل مکرون قصد داشت با پیروزی در انتخابات پارلمانی اروپا، بار دیگر ضمن احیای موقعیت سیاسی خود در پاریس، رهبری اتحادیه اروپا و منطقه یورو را نیز در دست گیرد اما در دستیابی به این هدف ناکام ماند.

در کشور آلمان نیز پیروزی بسیار شکننده حزب دموکرات مسیحی( حزب متبوع مرکل) ، از صدها شکست بدتر بود! این حزب بدترین نتایج انتخاباتی خود طی دهه های اخیر را کسب کرد. ضمن آنکه حزب "جایگزینی برای آلمان" که وابسته به جریان راست افراطی در این کشور است، توانست برای نخستین بار به پارلمان اروپا راه پیدا کند. همچنین حزب سبز آلمان توانست بهاترین نتیجه را در طول دوران حضور خود در انتخابات اروپا بدست آورده و به دومین حزب در سرزمین ژرمنها تبدیل شود.

مروری بر میزان مشارکت سیاسی در سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه نشان می دهد که سران این سه کشور حتی در اقناع شهروندان خود برای دفاع از موجودیت اتحادیه اروپا و منطقه یورو ناکام مانده اند. مشارکت انتخاباتی اندک سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه در انتخابات پارلمانی اروپا از یک سو و از سوی دیگر، نتایج ضعیفی که احزاب سنتی مدافع ارزشهای مشترک اروپایی کسب کرده اند ،بیانگر موقعیت متزلزلی است که تروییکای اروپایی در آن قرار دارند. در حال حاضر، دولت ائتلافی آنگلا مرکل در آلمان به دلیل بحرانی که در حزب سوسیال دموکرات( یکی از احزاب ائتلافی دولت) پس از شکست در انتخابات به وجود آمده است، در وضعیت مبهمی قرار دارند. برخی منابع آلمانی از برگزاری انتخابات سراسری آلمان قبل از سال 2021 خبر می دهند. این به معنای خداحافظی مرکل با قدرت در آینده ای نزدیک خواهد بود.در انگلیس نیز هر تصمیمی که در خصوص برگزیت ( خروج نرم یا سخت ) اتخاذ شود، دیگر جایی برای رهبری لندن در اتحادیه اروپا باقی نخواهد گذاشت.

در کشور فرانسه نیز جبهه ملی ( جریان راست افراطی) متعاقب پیروزی بزرگی که در انتخابات پارلمانی اروپا به دست آورده است ، در صدد کناره گیری زودهنگام مکرون از قدرت ( قبل از سال 2022) و تسخیر کاخ الیزه است.در چنین شرایطی نتایج انتخابات پارلمانی اروپا، برای تروییکای اروپایی یک فاجعه محسوب می شود. به نظر می رسد مثلث پاریس-لندن-برلین در اروپا در حال فروپاشی است. در چنین شرایطی لازم است دیگر بازیگران بین المللی از جمله جمهوری اسلامی ایران، در محاسبات خود نسبت به وزن و جایگاه تروییکای اروپایی ، تجدید نظر کنند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند