کدخبر: ۲۸۷۹۱۳ لینک کوتاه

CNN گزارش داد؛

فاجعه حقوق‌بشری در عربستان / حکم اعدام برای کودک ۱۰ ساله!

اقتصادنیوز؛ شبکه خبری CNN آمریکا گزارش داد که دستگاه قضایی عربستان سعودی قصد دارد حکم اعدام یک نوجوان ۱۸ ساله که به جرم حضور در یک همایش اعتراضی در ۱۰ سالگی بازداشت شده بود را اجرا کند.

به گزارش اقتصادنیوزبه نقل از مهر؛ دستگاه قضائی سعودی به دنبال اعدام نوجوان ۱۸ ساله‌ای است که جرم او شرکت در همایش اعتراضی دوچرخه سواری بوده است.

طبق گزارش شبکه تلویزیونی سی ان ان، دادستانی عربستان سعودی، حکم اعدام را برای یک نوجوان دیگر درخواست کرده است. جرم منتسب به وی، شرکت در تظاهراتی مسالمت آمیز آن هم در سن ۱۰ سالگی بوده است.

مرتجی قریریص

به گفته فعالان مدافع حقوق بشر، مرتجی قریریص در سال ۲۰۱۱ در حرکتی اعتراضی در شهر عوامیه در شرق عربستان در همایش دوچرخه سواری علیه حکومت سعودی شرکت داشت. حکومت سعودی این اقدام او را تروریستی توصیف کرده است!

به گفته وکلا و فعالان حقوقی، مرتجی کم‌سن و سال‌ترین زندانی سیاسی در عربستان است.

قریرص در سال ۲۰۱۳ از سوی مقامات سعودی بازداشت شد و هنگام بازجویی در معرض ضرب و شتم قرار گرفت.

لین معلوف مدیر بخش خاورمیانه ای سازمان عفو بین الملل در این باره اعلام کرد: هولناک است که مرتجی به خاطر مشارکت در اعتراضات هنگامی که فقط ۱۰ سال داشته است، اعدام شود. شکی نیست که مقامات سعودی برای سرکوب مخالفان حاضرند که دست به هر کاری از جمله اعدام فردی که در زمان بازداشت کودک بوده است هم بزنند.

شایان ذکر است که مقامات سعودی اردیبهشت امسال نیز ۳۷ شهروند را که بیشتر آنان را شیعیان قطیف تشکیل می دادند، اعدام کرد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند