آخرین اخبار درباره برنامه اروپا برای اجرای اینستکس

کدخبر: 287948
اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه آلمان در آغاز سفر خود به بغداد بر لزوم حفظ برجام تاکید کرده و از تلاش‌های اروپا برای پیشبرد سیستم مالی اینستکس به منظور مبادلات تجاری مقاوم در برابر تحریم‌ها با ایران خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، روزنامه "تاگس شاو" آلمان خبرداد؛  "هایکو ماس"، وزیر امور خارجه آلمان که امروز به عراق سفر کرده و به دلایل امنیتی این دیدار خود را از قبل اطلاع رسانی نکرده است، در بغداد درباره تشدید مناقشات اتمی بین ایران و آمریکا هشدار داد.

وی خواستار تنش زدایی در اختلافات بین آمریکا و ایران شده و در آغاز سفر خود به عراق گفت: خطر عواقب غیر قابل پیش بینی به دلیل محاسبات غلط، سوء تفاهم ها و اقدامات تحریک آمیز کاملا واضح است.

وزیر امور خارجه آلمان همچنین تاکید کرد که با توجه به تنش های بین آمریکا و ایران در منطقه شرایط دشواری ایجاد شده است. بنابراین ما تصمیم گرفتیم بلافاصله بعد از پایان ماه رمضان به منطقه بیاییم تا بتوانیم در زمینه ایجاد تعادل فعال باشیم.

هایکو ماس همچنین درباره عواقب یک درگیری نظامی احتمالی به دلیل تشدید مناقشات هسته‌ای در منطقه برای عراق هشدار داد. ماس قرار است روز یکشنبه به ایران هم سفر کند. آلمان مشترکا با دیگر شرکای اروپایی خود بر حفظ برجام تاکید دارد.

هایکو ماس تاکید کرد که ما یک بار دیگر به ایران خواهیم گفت که انتظار داریم آنها به تعهدات خود پایبند باشد. ما می خواهیم با سیستم پرداخت مالی که در دستور کار قرار داده‌ایم تعهدات خود را انجام داده و نشان دهیم که این توافق همچنین بدون آمریکا هم عملی می شود.

وزیر امور خارجه آلمان تاکید کرد که برنامه اروپایی اینستکس باید یک تجارت مقاوم در برابر تحریم ها را امکان پذیر کند. البته همه طرف ها به محدودیت های این برنامه آگاهند.

هایکو ماس همچنین تاکید کرد که ما اروپاییان بر این عقیده‌ایم که باید با همه تلاش برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران کار کنیم و این تلاش ها ارزشش را دارد.

 

از دست ندهید
بلیط هواپیما