مقصودی در صحن علنی: ۲۶۰۰ مسکن احتکارشده داریم/ باید سایه تأمین اجتماعی از ساخت و سازها برداشته شود

کدخبر: 288051
اقتصادنیوز: نماینده مردم سبزوار در مجلس گفت: در حال حاضر حدود ۲۶۰۰ مسکن احتکارشده وجود دارد که لازم است با این مسئله برخورد شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، احمد مازنی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت مسکن، گفت: روند رو به رشد جمعیت کشور مشکلاتی را در بخش مسکن پدید آورده است که از آن به عنوان بحران مسکن یاد می‌شود.

وی با طرح این سوال که آیا دولت و وزارت راه و شهرسازی در مورد این بحران به روش‌های علمی عمل کرده اند؟، افزود: اگر در این زمینه به روش‌های علمی عمل شده است، لازم است گزارشی از آسیب شناسی و بررسی این مسئله ارائه شود تا مردم مطلع شوند که می‌خواهید چگونه این حوزه را مدیریت کنید.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: طی یک سال اخیر قیمت مسکن چند برابر شده است که این مسئله هم در بخش اجاره و هم خرید و فروش نمود پیدا کرده است، در حالی که این مسئله قابل پیشگیری بود.

مازنی تاکید کرد: ما در این شرایط چه پاسخی داریم به جوانان بدهیم، چرا که همواره به آنها توصیه شده تشکیل خانواده دهند اما شرایط سختی برای تأمین مسکن دارند.

وی با تأکید بر اینکه بافت‌های فرسوده نیاز به مدیریت ویژه دارد، خاطرنشان کرد: بسیاری از خانه‌های تخریب شده در سیل خشت و گلی بودند که باید بازسازی شوند.

در ادامه جلسه، حسین مقصودی نماینده مردم سبزوار در این باره گفت: در برنامه ششم توسعه قرار بر این شد که هر سال ۹۰۰ هزار واحد مسکن تولید شود که متأسفانه این مصوبه در حد شعار باقی ماند.

وی تأکید کرد: اگر به دنبال آن هستیم مشکل مسکن حل شود، باید کنسرسیومی متشکل از قوه قضائیه، وزارت کشور، وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن و بانک مرکزی تشکیل شود و در وهله اول میزان مسکن‌های احتکارشده که در حال حاضر حدود ۲ هزار و ۶۰۰ خانه است، برآورد دقیق و ساماندهی شود.

نماینده مردم سبزوار در مجلس تصریح کرد: متأسفانه بافت فرسوده شهری کاملاً رها شده است، در حالی‌که باید زیرساخت‌های آن فراهم شده و فضای سبز در این مناطق ایجاد شود.

وی با انتقاد از عملکرد تأمین اجتماعی در بحث پروانه مسکن گفت: متأسفانه تأمین اجتماعی پول‌های مُفت و مجانی از مردم می‌گیرد اما اقدامی را در این راستا انجام نمی‌دهد و باید سایه تأمین اجتماعی از ساخت و سازها برداشته شود.

مقصودی بیان کرد: خانه‌های گران و اراضی داخل شهر قابل خرید و فروش نیست و معمولاً توسط دلالان و مطابق با یک نقشه از قبل تعیین شده خرید و فروش می‌شود.

وی با اشاره به افزایش حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ گفت: لازم است شهرک‌های اقماری ساخته شود و همچنین بسیاری از جوانان به دنبال آن هستند که در روستاهای خود بمانند که لازم است طرح هادی روستایی مورد بازنگری دقیق قرار گیرد.

 

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید