کدخبر: ۲۸۸۹۰۴ لینک کوتاه

پیروزی وزیرخارجه پیشین در مرحله اول رای‌گیری نخست‌وزیری بریتانیا

اقتصادنیوز: وزیر خارجه پیشین بریتانیا و شهردار سابق لندن در مرحله اول رای‌گیری برای نخست‌وزیری، پیروز شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، در اولین مرحله از رای‌گیری برای تعیین جانشین «ترزا می» در جایگاه رهبری حزب محافظه‌کار بریتانیا، «بوریس جانسون» شهردار پیشین لندن و وزیر خارجه سابق بریتانیا بیشترین رای را آورد. در اولین روز رای‌گیری، ۱۰ کاندیدا برای جانشینی ترزا می اعلام آمادگی کردند که سه نفر در همین مرحله از دور انتخابات حذف شدند.

نامزدهای رهبری حزب محافظه‌کار باید دست کم حمایت و رای ۱۶ نماینده حزب در پارلمان بریتانیا را داشته باشد. رقیب اصلی بوریس جانسون برای رهبری حزب «جرمی هانت» وزیر خارجه کنونی بریتانیا است.

تمام ۳۱۳ نماینده محافظه کار پارلمان بریتانیا می‌توانند در این رأی‌گیری شرکت کنند و اگر هر یک از کاندیداها نتوانند حمایت دست کم ۱۶ نفر را به دست آورد، از دور خارج می‌شود.

بوریس جانسون در اولین دور، رای ۱۱۴ نماینده محافظه‌کار را بدست آورد. رقیب اصلی او جرمی هانت تنها موفق به کسب ۴۳ رای شد و «مایکل گوو» وزیر محیط زیست هم با ۳۷ رای در جای سوم قرار گرفت.

در روز اول سه نامزد، «مارک هارپر»، «اندرا لدسم» و «ایستر مک وی» به دلیل رای کمتر از ۱۶ نماینده، از دور رقابت‌ها کنار رفتند. روند رای گیری امکان دارد چندین روز و در چند مرحله به دلیل عدم کسب اکثریت آرا از سوی نامزدها ادامه پیدا کند.

رای بالای جانسون که حامی و الهام بخش «برگزیت سخت»، یعنی بدون توافق با اتحادیه اروپا است، می‌تواند چشم‌انداز بحران خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را نیز روشن تر از قبل کند. وی در صورت جایگزینی می در راس هرم حزب محافظه‌کار جای نخست‌وزیر کنونی را هم تا انتخابات پیش رو خواهد گرفت.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند