کدخبر: ۲۸۹۸۸۷ لینک کوتاه

امتیاز پمپئو به عربستان

وزیر خارجه آمریکا نام عربستان سعودی را از فهرست کشورهایی که کودکان را در مناطق نظامی به کار می‌‌گیرند حذف کرده است.

 

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس، «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا نام عربستان سعودی را از فهرست کشورهایی که کودکان را در مناطق جنگی به کار می‌گیرند حذف کرده است.

خبرگزاری رویترز، امروز سه‌شنبه (۲۸ خرداد/۱۸ ژوئن) به نقل از چهار منبع آشنا به موضوع گزارش داد اقدام پامپئو در حالی صورت گرفته که گزارش‌ها نشان می‌دهند ائتلاف تحت رهبری سعودی کودکان زیر سن قانونی را در جنگ یمن به کار گرفته است.

پیش از این روزنامه نیویورک‌تایمز و رسانه‌های دیگر از جمله الجزیره گزارش داده بودند نیروهای تحت رهبری ائتلاف سعودی و امارات متحده عربی کودکان یمنی را به عنوان سرباز در جنگ به خدمت می‌گیرند.

اقدام جدید دولت آمریکا تازه‌ترین نشانه‌ای است که آشکار می‌کند واشنگتن علی‌رغم متهم کردن سایر کشورها به نقض حقوق بشر، منافع اقتصادی را نسبت به رعایت واقعی موازین حقوق بشری در اولویت قرار می‌دهد. عربستان سعودی یکی از بزرگترین خریداران سلاح آمریکا است.

منابع مورد استناد رویترز گفته‌اند پیشنهاد کارشناسان وزارت خارجه آمریکا برای درج نام عربستان سعودی در فهرست کشورهایی که کودکان را در مناطق جنگی به کار می‌گیرند با مقاومت مقام‌های ارشد این وزارتخانه روبه‌رو شد.

ائتلافی به رهبری عربستان سعودی از فروردین‌ماه سال 1394 کشور فقیر یمن را برای بازگرداندن قدرت به «عبد ربه منصور هادی»، رئیس‌جمهور مستعفی یمن هدف حملات سنگین هوایی، زمینی و دریایی قرار داده است.

این حملات به نابودی زیرساخت‌های یمن و گسترش فقر، بیکاری و گسترش بیماری‌های واگیردار در این کشور فقیر عربی منجر شده است. کارشناسان سازمان ملل، یمن را صحنه بزرگترین بحران بشری در جهان توصیف می‌کنند. 22 میلیون نفر که 75 درصد جمعیت یمن را تشکیل می‌دهند نیازمند نوعی کمک‌رسانی و حمایت بشردوستانه هستند. از این میان، ۸.۴ میلیون نفر نمی‌دانند وعده غذایی بعدی‌شان از کجا تأمین خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند