کدخبر: ۲۹۰۲۲۳ لینک کوتاه

هند مذاکره با پاکستان را رد کرد

اقتصادنیوز: دولت هند ضمن رد گزارش رسانه های پاکستانی در خصوص تصمیم دهلی نو برای احیای مذاکرات با اسلام آباد اعلام کرد که شرط ما برای مذاکره با اسلام اباد اقدام قطعی و جدی علیه تروریسم است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، نشریه " تایمز او ایندیا"، نوشت: رسانه‌های پاکستانی روز گذشته به نقل از منابع موثق دیپلماتیک اعلام کردند: «نارندرا مودی» نخست وزیر و «جی شانکار» وزیر امور خارجه هند در نامه‌هایی جداگانه خطاب به همتایان پاکستانی خود برای ازسرگیری مذاکرات صلح میان دو کشور اعلام آمادگی کردند.

براساس این گزارش، مودی به «عمران خان» نخست وزیر پاکستان گفته است که بهبود فضای اعتماد میان دهلی و اسلام آباد اجتناب ناپذیر است.

منابع دیپلماتیک پاکستان با تأیید دریافت نامه مقام‌های عالی دولت هند، گفتند: اسلام آباد پاسخ مثبتی از دهلی نو برای شروع مذاکرات برای تنش زدایی دریافت کرده است.

راویش کومار سخنگوی وزارت امور خارجه هند در واکنش به این اخبار در بیانیه‌ای اعلام کرد: اخبار مربوط به نامه نارندرا مودی نخست وزیر  به همتای پاکستانی جعلی است و در این نامه بر موضع قدیمی هند مبنی بر علاقه دهلی نو به ایجاد روابط عادی و دوستانه با همه کشورهای جنوب آسیا و  ایجاد یک فضای عاری از ترورسیم و خشونت تاکید شده است. 

وی ادامه داد: در نامه رهبران هندی به همتایان پاکستانی خود هیچ اشاره‌ای به احیای مذاکرات میان دو کشور نشده است.

به گفته مقامات هندی نامه مودی به عمران خان در پاسخ به نامه تبریک نخست وزیر پاکستان به مودی به مناسبت انتخاب دوباره او به عنوان نخست وزیر هند بوده است.

عمران خان نخست وزیر پاکستان ۱۸ خردادماه امسال با ارسال نامه به نارندار مودی انتخاب مجدد وی به عنوان نخست وزیر هند را تبریک گفت و پیشنهاد ازسرگیری مذاکرات میان دو کشور برای رسیدگی به اختلافات قدیمی از جمله مناقشه کشمیر را دوباره مطرح کرد.

روابط متزلزل پاکستان و هند پس از  حمله تروریستی به نظامیان هندی در اواخر بهمن ماه سال گذشته و کشته شدن چهل نفر از این نظامیان رو به وخامت گذاشت.

عملیات هوایی هند به بخشی از منطقه بالاکوت در خاک پاکستان و سپس نبرد هوایی دو همسایه، دهلی و اسلام آباد را تا آستانه جنگی تمام عیار پیش برد.

نیروی ھوایی پاکستان در ھشتم اسفند سال گذشته در پاسخ نقض حریم ھوایی این کشور دو فروند جنگندہ ھندی را سرنگون کرد. خلبان ھندی بازداشت شدہ توسط پاکستان سه روز بعد از نبرد ھوایی میان دو کشور، به مقامات ھندی تحویل دادہ شد.

آزادی خلبان هندی جنگنده سرنگون شده از سوی پاکستان ، اقدامات آشتی جویانه از جمله تبریک پیروزی مودی در انتخابات از سوی عمران خان تلاش هایی بوده برای عادی شدن روابط دو کشور اما  طرفین تاکنون موفق نشدند که اختلافات و تنش ها را از سر راه بردارند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند