هیچ نقصی در پرونده قتل میترا استاد اعلام نشده است

کدخبر: 290350
اقتصادنیوز: سخنگوی قوه قضاییه درباره آخرین وضعیت پرونده قتل میترا استاد گفت: هیات قضایی تاکنون هیچ نقصی درباره این پرونده اعلام نکرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل ازایرنا؛  غلامحسین اسماعیلی روز شنبه در حاشیه تجدید میثاق مسئولان عالی قضایی با آرمان‌های امام خمینی (ره) با بیان اینکه زمان رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد هنوز تعیین نشده است، گفت: آنچه تعیین شده بود (۱۰ تیر)، مهلت ۱۰ روزه‌ای بود که دادگاه به وکلای اولیای دم و متهم داده بود تا پرونده و کیفرخواست را مطالعه کنند تا اگر نقص و ایرادی دارند، اعلام کنند و پس از طی این مرحله، در صورتی که نقصی وجود نداشته باشد، دادگاه زمان محاکمه را مشخص می‌کند.

وی درباره رسیدگی به پرونده قتل علیرضا شیرمحمدعلی گفت: ظرف مدت ۴۸ ساعت به این پرونده قتل رسیدگی و به دادسرا فرستاده شد. اکنون رسیدگی به این پرونده به اتمام رسیده؛ کیفرخواست پرونده صادر و به دادگاه کیفری یک استان ارجاع شده است.

به گفته سخنگوی قوه قضائیه به این پرونده مانند سایر پرونده‌هایی که دارای بازتاب اجتماعی بوده است، به صورت ویژه و فوق‌العاده رسیدگی خواهد شد و این پرونده در حداقل زمان مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

اجرای ساختار جدید قوه قضاییه از هفته آینده

اسماعیلی گفت: آیت الله رئیسی کار خود را در قوه قضاییه با سند تحول و برنامه تحولی آغاز کرده و از محورهای شاخص سند و برنامه تحول در قوه قضاییه، چابک‌سازی و کوچک‌سازی ستاد قوه قضاییه بود که در این سه ماهه مطالعات گسترده‌ای در این زمینه انجام شد و نهایتاً در پایان هفته قبل و در آغاز هفته قوه قضاییه ساختار جدید قوه قضاییه به تصویب ریاست قوه قضاییه رسید.

وی افزود: در این ساختار برخی از معاونت‌ها در هم ادغام می‌شوند؛ برخی از ادارات کل و مراکزی که تاکنون مستقیماً زیرنظر ریاست قوه قضاییه اداره می‌شدند، بعضاً در همدیگر ادغام یا به معاونت‌هایی که تناسب داشتند واگذار شده است؛ به گونه‌ای که در ساختار جدید در حوزه ستاد قوه قضاییه تقریباً ٤٠ درصد از واحدهایی که مستقیماً با رئیس قوه قضاییه سروکار داشتند، ادغام یا حذف و در زیرمجموعه قرار گرفتند.

سخنگوی دستگاه قضا افزود: اصلاح ساختار نیز تصویب شده و از پایان هفته قوه قضاییه، ساختار جدید عملیاتی و اجرایی خواهد شد. ما از شنبه هفته آینده ساختار جدید را در قوه قضاییه اجرا خواهیم کرد و با این ساختار شاهد کوچک‌سازی ستاد و هم چابک سازی آن خواهیم بود.

ادغام چندین معاونت در قوه قضاییه

اسماعیلی در پاسخ به این سئوال که کدام بخش‌ها در یکدیگر ادغام می‌شوند، گفت: معاونت فرهنگی و معاونت پیشگیری و امور اجتماعی با هم ادغام و به معاونت پیشگیری، فرهنگی و امور اجتماعی تبدیل می‌شود.

وی افزود: مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه با معاونت راهبردی ادغام می‌شود و به معاونت راهبردی و فناوری قوه قضاییه تبدیل می‌شود.

به گفته اسماعیلی قرار است اداره کل حفظ حقوق شهروندی در بازرسی ویژه قوه قضاییه ادغام شود و همچنین اداره کل امور بین الملل در معاونت امور بین الملل و ستاد حقوق بشر ادغام شود.

وی افزود: مرکز امور نمایندگان در معاونت حقوقی قوه قضاییه ادغام می‌شود و مرکز سلامت قوه قضاییه نیز در معاونت مالی و پشتیبانی قوه قضاییه ادغام خواهد شد. بسیاری از ادارات کل و مراکز دیگر در ساختار جدید به صورت ادغامی و کوچک سازی و چابک سازی عملیاتی و اجرایی می‌گردد.

۲۰ درصد از پست های ستادی حذف می شود

رئیس دادگستری کل استان تهران گفت: مقرر شده تا در ساختار تفصیلی قوه قضاییه متناسب با کوچک‌سازی ساختار اصلی، حداقل ٢٠ درصد از پست‌های سازمانی ستادی حذف شود و نیروهای شاغل در ستاد قوه قضاییه متناسب با ساختار جدید به صف و مراجع قضایی منتقل شوند که این یک گام بسیار موثر بر تحول ساختاری در قوه قضاییه خواهد بود.

نشست دولت با قوه قضاییه

اسماعیلی با تشریح برنامه های هفته قوه قضاییه گفت: روز سه شنبه یک نشست کاملاً تخصصی، کاربردی و با رویکرد برنامه‌های تحولی و آینده قوه قضاییه برگزار خواهد شد. علاوه بر آن پیش بینی شده است که در کنار سایر برنامه‌هایی که در این هفته داریم به زودی نشست مشترک مسئولان عالی قوه قضاییه و دولت برگزار شود که یک نشست کاربردی است.

وی افزود: ما نشست قوه مقننه را در اردیبهشت ماه برگزار کردیم و ان شاءالله بر اساس هماهنگی‌هایی که انجام شده، قرار است به زودی نشست قوه قضاییه و دولت برگزار شود.

سخنگوی قوه قضاییه اضافه کرد: این نشست‌های کاربردی رویکرد همدلی و هماهنگی در قوای سه گانه را ایجاد می‌کند و نوید می‌دهد که می‌تواند برای مردم و جامعه ما آثار مثبتی را به دنبال داشته باشد.

نمایندگان مجلس از زندان ها بازدید کردند
وی در پاسخ به این سئوال که به نمایندگان اجازه بازدید از زندان‌ها داده می شود یا خیر گفت: تا همین امروز نمایندگان متعددی از زندان‌های جمهوری اسلامی ایران بازدید داشتند.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: نمایندگان در استان‌ها و در تهران از زندان‌ها بازدید کردند و باید بگویم هم کمیسیون قضایی مجلس و هم نمایندگان کمیسیون امنیت مجلس از زندان‌های تهران بازدید داشتند و سایر تقاضاهای نمایندگان در ارتباط با بازدید از زندان‌ها هم مورد بررسی قرار خواهد گرفت و زمینه بازدید فراهم خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی دیگر درباره تخلف یکی از مدیران قوه قضائیه گفت: من مکرر اعلام کرده‌ام که قرار نیست قبل از آنکه موضوعی به اثبات برسد، اسمی از کسی برده شود.

جرم اثبات شده ای در زیرمجموعه قوه نداریم

اسماعیلی افزود: تغییراتی در قوه قضاییه انجام شده؛ جابجایی‌هایی بعد از انتصاب ریاست جدید قوه قضاییه در زیر مجموعه این قوه رخ داده و اگر در این ارتباط کسی مرتکب جرم یا تخلف شده باشد، حتماً تحت تعقیب قضایی قرار خواهد گرفت. فعلاً جرایم اثبات شده در موضوع مطروحه نداریم؛ اگر اسناد و مدارکی به دست آمد، مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه در رسیدگی به پرونده آقای عراقچی و فرستادن به دادسرا در مرحله اول علت عدم تحقیقات از آقای سیف، نقص و ارجاع پرونده به دادسرا اعلام شد، این بار نقص این پرونده چیست، گفت: چه در ارتباط با خود افراد مطروحه در پرونده و چه در ارتباط با سایر بخش‌ها از نظر دادگاه تحقیقات پرونده کامل نبوده و موارد را هم احصاء و به دادسرا اعلام کرده که این تحقیقات تکمیل شود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما