کدخبر: ۲۹۰۸۶۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

یک درمان ساده برای "خارش شدید" بدن نوزاد

اقتصادنیوز : یکی از عوارضی که ممکن است نوزادان در دوره شیرخوارگی به آن مبتلا شوند، "خارش شدید" بدن آنها است که گاهی با خاراندن محل خارش‌ها، منجر به زخم شدن نقاطی از پوست می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا؛ یکی از عوارضی که ممکن است نوزادان در دوره شیرخوارگی به آن مبتلا شوند، خارش شدید بدن آنها است که گاهی با خاراندن محل خارش‌ها، منجر به زخم شدن نقاطی از پوست می‌شود.

در ادامه سؤال یکی از مادران درباره این عارضه و پاسخ آن آمده است:

سؤال: نوزاد حدود 10 ماهه شیرخواره‌ام، کنار صورت و پاهایش می‌خارد و با خاراندن، مداوم آن را زخم می‌کند؛ برای درمان این عارضه چه کنم؟

پاسخ  دکتر محمدمهدی شیرمحمدی؛ پژوهشگر طب سنتی (پس از معاینه طفل): این بیماری حاصل گرمای زیاد شیر مادر است.

برای درمان، مادر نوزاد باید این موارد را رعایت کند: خوراکی‌‌های خنک هم میل کند مانند خیار، کاهو، سبزیجات و نیز عرق کاسنی و عرق شاتره (روزی یک لیوان) یا قدر یک نخود در روز «شیرخشت»؛ در مصرف این موارد افراط نکند زیرا هم مادر و هم بچه دچار تفخ معده و فرزند دچار برگردان شیر می‌شود.

برای درمان نوزاد، به پوست صورت و پاها، خیار یا عرق کاسنی و شاتره بمالید و روزانه یک تا سه قاشق عرق کاسنی با عرق شاتره (یا یکی از آنها) را بخورانید.

در صورت تداوم بیماری این ضماد(کرم) را بسازید و استعمال کنید: 2 قاشق اسفرزه + 2 قاشق روغن بادام شیرین + دو برابر آن خیار رنده شده درشت تخم؛ بعد از 3-2 ساعت، مایع این محول را که لزج و چسبنده است از یک پارچه نازک (مثل جوراب) عبور دهید و سپس آن را درجای خنک مانند یخچال نگه دارید.

قبل از استعمال این ضماد، مقداری از آن را در محیط گرم خانه نگه دارید که سردی آن بچه را آزار ندهد؛ روزی 3-4 مرتبه این ضماد را به ملاج (گودی بین پیشانی و نوک سر) و نیز صورت و جاهای آسیب دیده، بمالید؛ بعد از 10-15 دقیقه می توانید کرم را با پارچه مرطوب ولرم، پاک کنید.

بعد از بهبود پوست آسیب دیده، می‌توانید برای اطمینان، بازهم محلول را تا چند روز به پوست بمالید اما دیگر به «ملاج» نمالید تا سر بیش از حد، سرد نشود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند