کدخبر: ۲۹۰۹۰۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

آینده سیاسی اردوغان در خطر است؟

اقتصادنیوز: یک کارشناس مسائل ترکیه در گفت‌وگو با خبرآنلاین تاکید دارد که نتایج انتخابات شهرداری استانبول آینده اردوغان و حزبش را رقم می‌زند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، رحمن قهرمان‌پور کارشناس مسائل ترکیه و خاورمیانه درباره نتایج  انتخابات اخیر در ترکیه و جنجال هایی که پیش آمد گفت: در قضیه انتخابات و اتفاقی که پیش آمد و رقابتی که  بین ییلدریم و امام اوغلو وجود داشت مسائل پیچیده و متعددی مطرح است. اما می توان گفت نتایج اخیر زنگ خطری برای اردوغان و حزب عدالت و توسعه است، در روزهای اخیر اردوغان بار دیگر از ییلدیریم به طور علنی حمایت کرده بود که مورد اعتراض رسانه ها قرار گرفت. چرا که معتقد بودند رئیس جمهور با توجه به جایگاهش حداقل باید بی طرفی را رعایت کند.

این کارشناس همچنین درباره توانایی ترکیه مبنی بر ایجاد توازن در روابطش با آمریکا و روسیه گفت: ترکیه به دنبال این است تا در سالهای آینده سیاست خارجی مستقل تری نسبت به گذشته داشته باشد. این استقلال بدان معنا نیست که آنکارا مانند دهه های ۷۰ و ۸۰ روابط نزدیکی با اروپا و آمریکا نداشته باشد. این تصمیم راهبردی است که ترکیه اتخاذ کرده و دلایل متعددی هم دارد.

 

دستگاه سیاست خارجی ترکیه بر این باور است که آینده آنکارا در گرو کاهش وابستگی به آمریکا و اروپا و همچنین برقراری سیاست خارجی متوازن بین بازیگران شرق و غرب است. همانطور که در جریان هستیم در سالهای اخیر ترکیه بیشتر به روسیه، چین و هند نزدیک تر شده و همینطور در آفریقا و خاورمیانه حضور پیدا کرده است. آنها به دنبال این هستند تا با همه بازیگران روابط بین الملل ارتباط نزدیک تری داشته باشد. در سند چشم اندازشان نیز ذکر شده که ترکیه در چند سال آینده باید به یک بازیگر جهانی تبدیل شود که لازمه آن ارتباط موثر با نه تنها با اروپا و آمریکا بلکه با همه قدرت های جهان است. این مساله موجبات نگرانی اروپا را نیز فراهم کرده است و در ماجرای کودتای نافرجام ۲۰۱۶ تنش ترکیه با کشورهای اروپایی بیشتر شد. ماجرای کشیش آمریکایی هم باعث شد تا اختلافات آمریکا و ترکیه نیز آشکار شود.

قهرمانپور همچنین درباره برنامه ترکیه برای خرید سامانه های S۴۰۰  گفت: مساله خرید S۴۰۰ نیز برای ترکیه استراتژیک است و این کشور حاضر نیست تا از آن صرفنظر کند. این مساله ایجاب می کند که ترکیه روابطش با آمریکا را مقداری کاهش دهد و در ازای آن از حمایت چین و روسیه برخوردار شود. همانطور که شاهد هستیم روابط ترکیه و روسیه از سال ۲۰۰۴ گسترش پیدا کرده و نزدیک به ۵۰ میلیارد دلار این دو کشور توافقات تجاری دارند. همچنین قرار است روسیه در ترکیه نیروگاه هسته ای ایجاد کند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند