نگاهی به قهر و آشتی‌های اسحاق جهانگیری با دولت

کدخبر: 290933
اقتصادنیوز: در این گزارش تاریخچه قهر و آشتی‌های اسحاق جهانگیری با دولت را مرور می‌کنیم.

گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،  اسحاق جهانگیری  از آغاز دولت اعتدال گرای روحانی، معاون اول او بوده و همچنان یکی از خبرسازترین چهره‌های دولت هم هست. علاوه بر گره خوردن نام جهانگیری به دلار ۴۲۰۰ تومانی، پرونده برادرش و... هر از چندگاهی خبر‌هایی از استعفای او از پستش هم منتشر می‌شود که البته هربار با دلجویی برخی اعضای دولت یا  رئیس جمهور  پرونده این قهر‌ها به سرعت بسته می‌شود. در این گزارش تاریخچه این قهر و آشتی‌ها را مرور می‌کنیم.

اختلاف با واعظی؟
انتخاب  محمود واعظی  به سمت ریاست دفتر رئیس جمهور، در دولت دوازدهم را باید نقطه اصلی کشمکش اصلاح طلبان و جهانگیری با دولت دانست. از ابتدای این انتصاب اصلاح طلبان روی خوشی به واعظی نشان ندادند و او را همسو با اصولگرایان خواندند. آن‌ها حضور او در نزدیک‌ترین پست به روحانی را نشانه‌ای از کاهش اختیارات اسحاق جهانگیری در سمت معاون اولی رئیس جمهور دانستند.

بیشتر بخوانید: پشت پرده اختلافات جهانگیری و روحانی چیست؟

حتی برخی نمایندگان اصلاح طلب نقش واعظی را در معرفی کابینه دوازدهم پررنگ‌تر از جهانگیری دانستند و از این موضوع انتقاد کردند. در همان برهه سایت اصلاح طلب انصاف نیوز خبر داد که اسحاق جهانگیری به دلیل برخی مشکلات و اختلافات در آستانه جدایی از دولت است و او حتی در دولت دوازدهم مورد مشورت رئیس‌جمهور قرار نمی‌گیرد و محمود واعظی به طور عملی جای جهانگیری را در کابینه گرفته است. اخباری که البته با واکنش واعظی روبه رو شد که گفت: اکنون بین آقای جهانگیری و همه اعضای دولت صمیمیت وجود دارد.

اختلاف با تیم اقتصادی دولت
تیرماه سال گذشته همزمان با خروج آمریکا از برجام و اوج گرفتن تحریم‌ها انتقادات از تیم اقتصادی دولت افزایش یافت. برخی رسانه‌ها مدعی شدند، جهانگیری در واکنش به عملکرد تیم اقتصادی دولت و این که اختیاراتی در این حوزه ندارد و عملاً نوبخت مسئولیت اصلی این حوزه را برعهده گرفته، چند بار اقدام به استعفا کرده، اما این استعفا به رغم تمایل نوبخت و واعظی به دلیل برخی مصلحت اندیشی‌ها مورد پذیرش رئیس جمهور واقع نشده است.

روزنامه اعتماد در آن ایام حتی گفته بود که جهانگیری از بی اطلاعی از تغییرات تیم اقتصادی دولت گله‌مند است و وسایل خود را هم از دفترش جمع کرده است. با این حال نوبخت که از او به عنوان یکی از عوامل فشار به معاون اول یاد می‌کردند در توئیتی نوشت که «حضور دکتر جهانگیری در کابینه، نقطه قوت دولت دکتر روحانی است.همواره شاهد مواضع منطقی و امیدآفرین از ایشان بوده‌ام.»

شورای اطلاع رسانی دولت هم در اطلاعیه‌ای تأکید کرد که رابطه جهانگیری با رئیس جمهور هرگز به گونه‌ای نبوده که معاون اول نیاز داشته باشد با تهدید به استعفا، نظر خود را به کرسی بنشاند. به این ترتیب این اختلاف و قهر با قوت! تکذیب شد.

۲۷ فروردین و فردای روز اعلام سیاست دولت درباره ارز ۴۲۰۰ توسط جهانگیری روزنامه کارگزاران با تیتر «بازگشت جهانگیری» و با تصویر جهانگیری در لباس سوپرمن! نوشت: «معاون اول رئیس جمهور دوباره به ستاد فرماندهی اقتصاد کشور بازگشته است».

اختیار تغییر منشی هم ندارم!
شایعه استعفای جهانگیری بار دیگر در مهر سال ۹۷ مطرح شد. شروع ماجرا از سخنرانی جنجالی آقای معاون اول کلید خورد. او در سخنان خود در سالروز ملی صادرات با لحنی معترض گفته بود که من اجازه برکناری منشی خودم را هم ندارم چه برسد به تغییر افراد و مدیران دولتی!

این اظهار نظر با واکنش مختلف رسانه‌ها و تحلیل گران مواجه شد و بار دیگر گمانه زنی‌ها درباره پیاده شدن جهانگیری از قطار دولت را تقویت کرد؛ اما پس از چند ساعت این موج خبری نیز با برگزاری جلسه‌ای مشترک میان روحانی و معاون اولش ختم به خیر شد. آن گونه که نهاد رسانه‌ای کارگزاران گزارش داد، ساعت ۲۰ دوشنبه سی ام مهر، رئیس جمهور و معاونش دیداری دونفره داشتند که با نقد و نظر‌های دوطرفه شروع شده بود و با تفاهم و دوستی و صمیمیت پایان یافت.

روایت صوفی از مخالفت با استعفای جهانگیری
اما بخشی از ماجرای مخالفت با استعفای جهانگیری به گفته علی صوفی مربوط به مجموعه دولت نمی‌شود. اسفند سال گذشته صوفی که سابقه وزارت در دولت اصلاحات را هم دارد در برنامه تلویزیونی دست خط خبر داد که اسحاق جهانگیری تاکنون چند بار استعفا داده، اما چون رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی هم بود باید اذن رهبری را هم می‌داشت. به گفته او جهانگیری در نامه‌ای به رهبر انقلاب ضمن تشریح شرایط کشور نوشته بود که من نمی‌توانم مفید باشم و اقتصاد مقاومتی هم پیش نمی‌رود، اما در نهایت رهبر معظم انقلاب این موضوع را مصلحت ندیدند.

آخرین اختلاف؟
جدیدترین قسمت سریال قهر‌های آقای معاون، در جلسه اخیر شورای عالی هماهنگی اقتصاد مقاومتی اتفاق افتاد. آن گونه که رسانه‌ها گزارش داده بودند روحانی در این جلسه به جهانگیری گفته شما و اصلاح طلبان به دنبال سرنگونی دولت هستید و پس از اتمام جلسه، او در محل کار خود حاضر نشد.

این مسئله باعث شد رسانه‌ها بار دیگر شایعه قهر او از دولت را رسانه‌ای کنند. با این حال ربیعی سخنگوی دولت و مشاور رئیس جمهور ضمن تأیید تلویحی مشاجره رئیس جمهور با جهانگیری گفتند که بین اختلاف نظر و قهر تفاوت وجود دارد. روز گذشته نیز سازندگی نهاد رسانه‌ای حزب کارگزاران، اختلاف نظر شکل گرفته در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی را درباره موضوع آزادسازی قیمت سوخت معرفی کرد.

در هرصورت اختلاف نظر‌های روحانی و جهانگیری را اگر نشانه‌ای از ناسازگاری حلقه اعتدال و توسعه با اصلاح طلبان بدانیم یا ناشی از تفاوت سیاست‌های اقتصادی این دوطیف، باز هم رسانه‌ای کردن این قهر و آشتی ها، سودی به حال جامعه ندارد و باعث درگیر کردن دولت و افکارعمومی به مسائل حاشیه‌ای و غیراصلی است.

از دست ندهید
بلیط هواپیما