کدخبر: ۲۹۱۳۱۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

مرکل خبر داد

پیچیدگی اوضاع برای انتخاب رهبری جدید اتحادیه اروپا

صدر اعظم آلمان شرایط بعد از انتخابات اروپایی سال جاری برای انتخاب رهبران جدید در این اتحادیه را نسبت به ۵ سال قبل بسیار پیچیده تر ارزیابی کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، در جستجوها به دنبال یک رهبری جدید برای اتحادیه اروپا قبل از نشست ویژه روز یکشنبه هنوز هیچ راه حلی شکل نگرفته است.

"آنگلا مرکل"، صدر اعظم آلمان در سخنانی تاکید کرده است که البته تنها یکی از نامزدهای سر لیست انتخابات اروپایی باید رئیس کمیسیون این اتحادیه شود. با این حال نامزد مد نظر وی یعنی "منفرد وبر"، نامزد سر لیست محافظه کاران در انتخابات اروپایی تا به حال نه در پارلمان اروپا و نه در شورای اروپایی اکثریتی به دست نیاورده است.

شب گذشته آنگلا مرکل در دفتر صدر اعظمی با "منفرد وبر" و روسای احزاب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی و رئیس فراکسیون حزب مردم اروپا نشستی را در این باره که حالا این مسیر چگونه باید ادامه یابد برگزار کرد. فراکسیون حزب مردم اروپا با نامزد سر لیست آن "منفرد وبر" در انتخابات پارلمانی اروپا مجددا قدرتمندترین حزب شده اما با ریزش آراء شدیدی نسبت به دور قبل مواجه شد.

مرکل در پارلمان آلمان اعتراف کرد که شرایط خروجی خیلی پیچیده تر از بعد از انتخابات اروپایی پنج سال پیش است. سران کشورهای اروپایی باید یک نامزد مشترک پیدا کنند و من می خواهم که این روند بر اساس ایده نامزد سر لیست اتفاق بیفتد؛ اینکه آیا این مسئله در شورای اروپایی اتفاق خواهد افتاد مسئله ای است که من امروز نمی توانم بگویم.

منفرد وبر، نامزد سر لیست حزب مردم در انتخابات پارلمانی اروپا بود. "فرانس تیمرمانس" سوسیال دموکرات و وست گر لیبرال دموکرات هم برای عهده داری جانشینی یان کلود یونکر تلاش می کنند اما آن ها هم اکثریتی ندارند.

مرکل تاکید کرد که مدل انتخاب ریاست کمیسیون اروپایی با توجه به نامزدهای سر لیست باید مورد توجه قرار گرفته و البته اروپا باید شایسته عمل باقی بماند.

در روزهای آینده قرار است پنج سمت بلند پایه اروپایی در این اتحادیه تقسیم شود .

در انتخابات سال 2014 بر اساس یک مصوبه معاهده لیسبون ایده نامزد سر لیست احزاب برای انتخاب سمت های مهم اروپایی در دستور کار قرار گرفت. این مصوبه می گوید که تنها سیاستمداری که قبل از انتخابات اروپایی خود را برای نامزدی سر لیست احزاب اعلام کرده است می تواند به عنوان رئیس کمیسیون اروپایی انتخاب شود. مرکل هم با این مسئله موافق اما ماکرون، رئیس جمهور فرانسه مخالف این ایده است.

بر اساس معاهده لیسبون، شورای اروپایی باید با توجه به نتایج انتخابات و بعد از مشورت دقیق با نیروهای سیاسی مربوطه در پارلمان پیشنهاد خود در این باره را ارائه دهد. بعد از آن رئیس کمیسیون اروپایی باید با رای اکثریت پارلمان انتخاب شود.

"امانوئل ماکرون"، رئیس جمهور فرانسه و "پدرو سانچز"، نخست وزیر اسپانیا در شورای اروپایی یک ائتلاف متشکل از 11 کشور را تشکیل داده اند که هیچ کدام از سه نامزد سر لیست خانواده های احزاب اروپایی یعنی نه منفرد وبر که نامزد محافظه کاران است و نه فرانس تیمرمانس از حزب سوسیال دموکرات و نه مارگارت وستگر لیبرال را حمایت نمی کنند.

از محافل بروکسل به گوش می رسد که بعد از مخالفت ماکرون با عهده داری ریاست کمیسیون اروپایی برای "منفرد وبر" آلمانی حداقل مناسبات ماکرون و مرکل به شدت آسیب دیده است. بر این اساس گویا صدر اعظم آلمان به رئیس جمهور فرانسه اعلام کرده است که اگر وی با عهده داری نامزدهای آلمانی برای تصاحب سمت های مهم اروپایی مخالفت کند او نیز با هیچ یک از نامزدهای فرانسوی برای این منظور موافقت نخواهد کرد.

ماکرون رسما مخالف ایده انتخابات نامزدهای سر لیست احزاب برای عهده داری سمت های اروپایی است چرا که این نامزدها از سراسر اروپا و کشورهای مختلف نیستند و مثلا وبر تنها از آلمان می تواند انتخاب شود. ماکرون برای این منظور یک لیست فراملیتی را ارائه داده و اعلام کرده که بدون این لیست فراملیتی مدل نامزدهای سر لیست احزاب برای عهده داری از جمله ریاست آینده کمیسیون اروپایی کارآیی ندارد. ماکرون همچنین بر این مسئله تاکید کرده است که وی منفرد وبر آلمانی را شخصیت نامناسبی برای ریاست کمیسیون اروپایی می داند چرا که تجربه کافی برای این منظور ندارد.

صدر اعظم آلمان بر انتصاب یک آلمانی برای دو سمت ارشد در اتحادیه اروپا شامل ریاست کمیسیون اروپا یا ریاست بانک مرکزی اروپا تاکید دارد و از قبل از انتخابات پارلمانی اروپایی برای این منظور تلاش هایی را داشته است.

آلمان به عنوان بزرگترین کمک‌کننده به بودجه اتحادیه اروپا بارها اجازه داده شرکایش رؤسای این نهادها را معرفی کنند. آخرین باری که یک آلمانی رئیس کمیسیون اروپا بود مربوط به دهه 1960 است و تاکنون هیچ آلمانی رئیس بانک مرکزی اروپا نیز نبوده است.

در مقابل اما فرانسه عمدتاً برای تصاحب این سمتها نبردی موفق داشته است. برخی از این فرانسوی‌ها عبارتند از ژان کلود تریشه، که هشت سال رئیس بانک مرکزی اروپا تا سال 2011 بود و همچنین فرانسوا زاویر اورتولی و ژاک دلورس، رؤسای اسبق کمیسیون اروپا.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند