کدخبر: ۲۹۱۳۸۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
ادعای عجیب پوتین درباره لیبرالیسم

ادعای عجیب پوتین درباره لیبرالیسم

اقتصادنیوز: رئیس‌جمهور روسیه در مصاحبه‌ای با یک روزنامه انگلیسی در حاشیه نشست گروه ۲۰ گفت که لیبرالیسم منسوخ شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه با اشاره به رشد جریان‌های پوپولیستی در اروپا و آمریکا گفته که دوران لیبرالیسم به عنوان یک نیروی فکری به سر آمده است. 

پوتین در یک مصاحبه اختصاصی با روزنامه فایننشال‌تایمز در آستانه اجلاس گروه ۲۰ گفت: «لیبرال‌ها نمی‌توانند همانند دهه‌های گذشته هر چیزی را به سادگی به هر کسی دیکته کنند.»

بعد از اتمام جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ لیبرالیسم ایدئولوژی مسلط جهان غرب بوده است. این ایده به ویژه بعد از فروپاشی شوروی، قدرت گرفت و به شکل‌گیری نظریه‌ای در دنیا منجر شد مبنی بر اینکه ارزش‌های لیبرال-دموکراسی نقطه پایان تکامل تاریخی بشر و بهترین نظام سیاسی ممکن برای تأمین نیازهای بشر به شمار می‌روند. 

«فرانسیس فوکویاما»، ایدئولوگ و نظریه‌پرداز آمریکایی بعد از فروپاشی شوروی در نظریه‌ای موسوم به «پایان تاریخ» ادعا کرد که لیبرال-دموکراسی تمامی جریان‌های رقیب را شکست داده است. این نظریه با وجود این، در سال‌ها و دهه‌های اخیر در سایه رخدادهای مختلف به چالش کشیده شده تا جایی که خود فوکویاما از آن عقب‌نشینی کرده است. 

پوتین در مصاحبه با فایننشال‌تایمز زیربناهای نظری لیبرالیسم را به چالش کشید: «فرض تفکر لیبرال این است که هیچ کاری نباید انجام داد، اینکه مهاجران می‌توانند آدم بکشند، چپاول کنند و با خیال راحت به دیگران تجاوز کنند چون حق آنها به عنوان مهاجر باید رعایت شود.»

رئیس‌‌جمهور روسیه در ادامه گفت: «هر جرمی باید مجازات خودش را داشته باشد. تفکر لیبرال منسوخ شده است. این تفکر با منافع اکثریت مردم جامعه تعارض پیدا کرده است.»

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند