وزیر امورخارجه پیشین ترامپ افشا کرد؛ هویت تصمیم‌گیرنده اصلی سیاست خارجه کاخ سفید

کدخبر: 291385
اقتصادنیوز: وزیر خارجه سابق آمریکا در گفت‌وگو با قانونگذاران این کشور افشاگری‌هایی علیه مسائل دولت آمریکا مطرح کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، رسانه‌های آمریکایی در حال انتشار بخش‌های مختلفی از افشاگری‌های «رکس تیلرسون»، وزیر خارجه اخراج‌شده آمریکا از مسائل دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا هستند.

تیلرسون در مصاحبه با اعضای کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفته که سران امارات و عربستان سعودی در سال ۲۰۱۷ مسئله محاصره قطر را با «جارد کوشنر»، داماد و مشاور ترامپ و «استیو بانون»، مشاور امنیت ملی وقت آمریکا در میان گذاشته‌اند و او از این موضوع با خبر نبوده است. 

وزیر خارجه سابق آمریکا گفته هنگامی که چهار کشور عربی محاصره قطر را اعلام کرده‌اند او از این تصمیم شگفت‌زده شده و با خبر هم نبوده که سعودی‌ها کوشنر و بانون را در جریان طرح خود قرار داده‌اند. او گفت: «این من را خیلی عصبانی می‌کند.»

تیلرسون گفته است: «من کاره‌ای نبودم. دیدگاه‌های وزارت خارجه هیچ وقت در نظر گرفته نمی‌شد.»

روزنامه نیویورک‌تایمز نوشته روایت تیلرسون نشان‌دهنده نقش گسترده کوشنر و بانون در هدایت سیاست خارجی آمریکا در خلال سال اول ریاست‌جمهوری ترامپ است. این مصاحبه به ویژه میزان نفوذ غیرعلنی کوشنر در کاخ سفید را نشان می‌دهد. 

تیلرسون گفته که کوشنر زمانی هم بدون اطلاع او در رستورانی در واشنگتن با وزیر خارجه مکزیک دیدار کرده است.  

کوشنر روابط نزدیکی با «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی و «محمد بن زاید آل نهیان»، ولیعهد ابوظبی دارد. نیویورک‌تایمز نوشته سیاست‌های این دو نفر منطقه خاورمیانه را به آشوب کشیده و وقوع برخی جنایت‌های حقوق بشری را موجب شده است.

تیلرسون گفته که او و «جیمز متیس»، وزیر دفاع سابق آمریکا هر دو هنگامی که برای اولین بار محاصره قطر از سوی چهار کشور عربی را شنیده‌اند از آن متعجب شده‌اند. 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما