اردوغان در نشست جی20: تروریسم چون عقرب حامیانش را نابود می‌کند

کدخبر: 291550
اقتصادنیوز؛ رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در نشست خبری در حاشیه اجلاس سران گروه 20 در اوزاکای ژاپن گفت، ولیعهد عربستان باید هویت قاتلان روزنامه نگار مخالف سعودی را فاش کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در نشست خبری در حاشیه اجلاس سران گروه ۲۰ گفت: ترکیه با میزبانی از چهار میلیون پناه‌جو، بیش از ۳۷ میلیارد دلار هزینه کرده است. جهت ادامه این کمک‌ها، جامعه جهانی لازم است در به دوش کشیدن این بار سنگین با ترکیه سهیم باشد.

اردوغان همچنین ادامه داد: کشورهای پیشرفته غرب که در زمینه حقوق بشر به کشورهای دیگر راهکار ارائه می‌دهند، متأسفانه نتوانستند در آزمون اصلی انسانیت، نمره قبولی بگیرند. گروه‌های تروریستی نباید بر اساس ایدئولوژی و هویت‌شأن رتبه بندی شوند. تروریسم مانند یک عقرب، افرادی که از آنان حمایت می‌کنند را نیز نابود خواهد کرد.

رئیس جمهوری ترکیه گفت: شهادت محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنار شده مصر باید با تمام جزئیات مورد بررسی قرار گیرد. مرسی به شکلی مشکوک در سالن دادگاه درگذشت. اظهارات مقامات کودتاگر مصر در این خصوص اقناع کننده نیست. باید عاملان آن مواخذه شوند. اگر این موضوع بررسی نشود، آینده جهان در خطر خواهد بود. این در حالی است که اروپاییان به حمایت از کودتاگران مصر و دوستی با آنان همچنان ادامه می‌دهند.

اردوغان تاکید کرد: تروریسم، دشمن تمامی بشریت و ارزش‌های انسانی است. لذا تمامی دولت‌های دیگر باید بصیرت و جسارت شناسایی تروریسم را داشته باشند. تاوان محافظت و حمایت از کودتاگران تحت عنوان "پناه‌جوی سیاسی" برای تمامی انسانیت بسیار سخت خواهد بود.

وی افزود: آنها که وقتی پای ترکیه در میان است مجازات اعدام برای کودتاگران را غیرقابل قبول می‌دانند، متأسفانه در مقابل مجازات اعدام در مصر سکوت می‌کنند. نباید اجازه داده شود جنایت علیه جمال خاشقجی، روزنامه نگاری مخالف سعودی و درگذشت مشکوک رئیس جمهور مرسی از دستور کار خارج شود. محاکمه عاملان قتل خاشقجی باید در استانبول صورت گیرد، زیرا این جنایت در این شهر انجام شده است. ۱۵ تنی که از عربستان سعودی به استانبول فرستاده شدند، عاملان قتل جمال خاشقجی هستند.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین گفت: ادامه ساختار سازمان ملل متحد که در شرایط جنگ جهانی اول تشکیل شد تا ابد، صحیح نیست.

وی در ادامه افزود: سامانه دفاعی اس -۴۰۰ در آستانه تحویل داده شدن به ترکیه است و دیگر انکار چنین قراردادی برای دولتی مانند دولت ترکیه شایسته نیست، این کار، تمام شده است. مسئولان مرتبط اعلام کردند که تحویل سامانه دفاعی اس -۴۰۰ به کشور در نیمه اول ماه ژوئیه سال جاری آغاز خواهد شد و انتظار نیز در این راستاست.

اردوغان همچنین هشدار داد، هیچ کس حق دخالت در حاکمیت ترکیه را ندارد، لازم است این موضوع را همه بدانند.

وی در ارتباط با تحریم‌های احتمالی از سوی آمریکا در ارتباط با سامانه‌های دفاع موشکی روسی نیز گفت: ترامپ امروز تکلیف این موضوع را روشن کرد، اینکه چنین اتفاقی نخواهد افتاد را از زبان او شنیدیم.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما