کدخبر: ۲۹۱۶۰۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
سقوط عجیب صدور پایان کار ساختمان در بهار 98

سقوط عجیب صدور پایان کار ساختمان در بهار ۹۸

اقتصادنیوز: رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان گفت: بررسی‌ها نشان می دهد امسال صدور پایان کار کاهش ۹۰ درصدی را به همراه داشته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل خبرآنلاین، ایرج رهبر با اعلام این مطلب افزود: این بدان معنی است که یا سازندگان به دلیل جابجایی شدید قیمت‌ها با بی پولی مواجه شده و نتوانسته اند کار را تکمیل کنند یا اینکه به دلیل رکود بازار تصور می‌کند سرمایه اش فعلا بر نمی گردد پس دریافت پایان کار را به تعویق انداخته است.

 رهبر با تاکید بر اینکه پروسه ورود سرمایه گذاران به حوزه ساخت و ساز نیز کند شده است، در مواجهه با این سئوال که آیا انبوه سازی یا حتی در قالب خردتری بساز – بفروشی شغل سودآوری است؟ گفت: اگر سودآوری لازم را در قیاس با دیگر بازارها داشت، همه به این بازار ورود می‌کردند. از زمان آغاز ساخت یک آپارتمان، تا فروش و تبدیلش به پول حداقل چهار سال طول می کشد، بی ثباتی شرایط اقتصادی و جابجایی قیمت‌ها، هزینه ها را دستخوش تغییر می‌کند، در ضمن کسادی بازار ممکن است این پروسه را طولانی‌تر هم بکند اما یک دلال در بازار طلا و سکه در چهار سال، حداقل ۱۵ بار سرمایه اش را می‌چرخاند و سود می‌گیرد. این ها همه عواملی هستند که مانع از تطبیق عرضه با تقاضا می‌شوند چرا که ساخت و ساز مسکن مانند هر کار تولیدی دیگر با مشکلات متعدد در قیاس با دلالی و کسب پول بی‌زحمت روبروست.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند