کدخبر: ۲۹۱۶۷۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
نشانه هایی که به شما می گوید قلبتان سالم است

نشانه هایی که به شما می گوید قلبتان سالم است

اقتصادنیوز: با وجود پیشرفت های عمده در پزشکی و دارو درمانی، سبک زندگی سالم بهترین روش پیشگیری از بیماری های قلبی و محافظت و ارتقای سلامت قلب است. سبک یا شیوه زندگی به راه و روش زندگی افراد، خانواده ها، جوامع و نحوه برخورد آن ها با محیط فیزیکی، روانی، اجتماعی و اقتصادی گفته می شود. شیوه زندگی سالم شامل تغذیه سالم، ورزش روزانه و خواب کافی و مدیریت استرس است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از همگردی، نتایج یک مطالعه جدید تایید می کند که بالا بودن سطح کلسیم در عروق کرونری عاملی برای بروز تغییرات مخرب در ساختار قلب است.

بنابر اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا، بیماری قلبی عامل اصلی مرگ و میر در زنان و مردان است و به همین دلیل شناسایی افراد پرخطر موضوعی مهم و حیاتی در حوزه سلامت عمومی به حساب می آید.

یکی از روش های تعیین کننده در شناسایی افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته مغزی و حمله قلبی هستند، بررسی سطح کلسیم عروق کرونری است. کلسیم نقش متعددی در بدن بازی می کند که یکی از آن ها حفظ سلامت استخوان هاست. با این حال وجود کلسیم در عروق کرونری می تواند به انباشت پلاک منجر شود.

با گذشت زمان انباشت این مواد موجب تصلب شرایین یا گرفتگی عروق می شود. در عارضه تصلب شرایین جریان خون محدود شده و اکسیژن کافی به ارگان های حیاتی بدن نمی رسد و در نتیجه فرد در معرض حمله قلبی یا سکته مغزی قرار می گیرد.

در این بررسی محققان برزیلی اطلاعات 2500 نفر را ارزیابی کردند تا سطح کلسیم در عروق کرونری و تفاوت های ساختار قلبی بین افراد جوان و میانسال مشخص شود.

به گفته محققان با استفاده از سی تی اسکن می توان سطح کلسیم در عروق کرونری را اندازه گیری کرد. آزمایش ها نشان داد که هرچه این رقم بالاتر باشد، احتمال اینکه فرد دچار بیماری های قلبی و عروقی شود، افزایش پیدا می کند.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، فاکتورهای متعددی با افزایش سطح کلسیم در عروق کرونری مرتبط است که از آن جمله می توان به افزایش سن، جنسیت، سیاه پوست بودن، استعمال سیگار و بالا بودن سطح کلسترول اشاره کرد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند