کدخبر: ۲۹۱۹۸۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
سفیر اسبق فرانسه در تهران: غنی‌سازی 20 درصدی ایران نگران‌کننده است

سفیر اسبق فرانسه در تهران: غنی‌سازی ۲۰ درصدی ایران نگران‌کننده است

اقتصادنیوز: سفیر اسبق فرانسه در ایران اظهار داشت، نگرانی کشورهای حاضر در برجام رسیدن سطح غنی‌سازی ایران به ۲۰ درصد است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، سفیر اسبق فرانسه در ایران در گفت‌وگو با یک خبرگزاری غربی گفت، افزایش اورانیوم غنی سازی شده ایران به بیش از 20 درصد نگران کننده است.

«فرانسوا نیکولو» سفیر اسبق فرانسه در ایران دوشنبه در مصاحبه با «خبرگزاری فرانسه» گفت: «کاستن از میزان اورانیوم غنی شده به زیر 300 کیلوگرم به آسانی امکان‌پذیر است، اما نگرانی کشورهای حاضر در برجام  رسیدن سطح غنی‌سازی ایران به 20 درصد است.»

روز دوشنبه ایران اعلام کرد که ذخایر اورانیوم 3.67 درصد غنی‌شده‌اش از 300 کیلوگرم، سقف مدنظر توافق هسته‌ای وین، فراتر رفته و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز این موضوع را تائید کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فرانسوا نیکولو در ادامه این گفت‌‌وگو اظهار داشت، مادامی‌که ایران به آستانه یک تن اورانیوم کم‌غنی‌شده نزدیک نشده نباشد، نگرانی جدی وجود ندارد، اما به عنوان مثال اگر ذخایر اورانیوم غنی شده 20 درصد ایران به 200 تا 300 کیلوگرم برسد، آن موقع جای نگرانی جدی است.

جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده است که اگر تا شانزدهم تیر، کشورهای اروپایی به تعهدات خود عمل نکنند، گام دوم در کاهش تعهدات خود را ذیل بندهای 26 و 36 برجام خواهد برداشت، افزایش سطح غنی‌سازی می‌تواند یکی از اجزای گام دوم باشد.

دولت آمریکا ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال گذشته از توافق هسته‌ای خارج شد و به فاصله ۹۰ و ۱۸۰ روز بعد از آن تمامی تحریم‌های متوقف‌شده ذیل این توافق را علیه ایران احیا کرد و بر گستره این تحریم‌ها افزود.

کشورهای اروپایی بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام وعده دادند با تضمین منافع اقتصادی ایران زمینه‌های ادامه پایبندی ایران به این توافق را فراهم آورند. ایران تاکید دارد که این کشورها علی‌رغم ایستادگی‌های لفظی و سیاسی در برابر اقدام آمریکا هیچ اقدام عملی برای محقق کردن این وعده‌ها صورت نداده‌اند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند