کدخبر: ۲۹۲۱۰۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت روز افشای حقوق بشر آمریکا

بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت روز افشای حقوق بشر آمریکا

اقتصادنیوز: مجمع جهانی صلح اسلامی با انتشار بیانیه ای ۱۲ تیرماه را از روزهای مهم تاریخ انقلاب اسلامی دانست که توسط حامیان به اصلاح حقوق بشر به یک تراژدی انسانی علیه گروهی از شهروندان تبدیل شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری مهر، مجمع جهانی صلح اسلامی با انتشار بیانیه ای ۱۲ تیرماه را از روزهای مهم تاریخ انقلاب اسلامی دانست که توسط حامیان به اصلاح حقوق بشر به یک تراژدی انسانی علیه گروهی از شهروندان و مردم غیرنظامی ایران اسلامی تبدیل شده است.

صلح، عدالت، امنیت و حفظ کرامت انسانی به عنوان ویژگی های فطری انسانی و در قالب مفاهیم اساسی حقوق بشر و کرامت انسانی، همواره از سوی ادیان الهی و نخبگان جهانی مورد احترام و تکریم بوده است. امروزه نیز یکی از اساسی ترین موضوعات مورد بحث در حقوق بین الملل، حفظ صلح و امنیت جهانی و حفظ کرامت انسان ها است. با این وجود شاهد هستیم که به انحاء و دلایل مختلفی این حقوق مورد ظلم و تعدی قرار گرفته و از سوی افراد، گروه ها و حتی دولت هایی تهدید و یا نقض شده اند و یا به طور انحصارطلبانه و یکجانبه تفسیر و بصورت ابزاری استفاده می شوند.

تنها در جمهوری اسلامی ایران از ششم تا دوازدهم تیرماه وقایع و حوادث مختلفی با حمایت آمریکا به وقوع پیوسته است و همین امر باعث شد این هفته با عنوان هفتۀ «افشای حقوق بشر آمریکایی» نامگذاری شود.

یکی از مهمترین موارد نقض حقوق بشر توسط دولت امریکا، در ماه ژوئیه ۱۹۸۸ اتفاق افتاد. در این روز ناو «وینسنس» امریکا با شلیک دو موشک به هواپیمای مسافربری ایران که حامل ۲۹۰ مسافر که اغلب آنان زنان و کودکان بودند، موجب سقوط هواپیما و شهادت همه مسافران و خدمه آن شد.

این اقدام و اقدامات متعدد دولت امریکا در سراسر جهان حاکی از آن است که دولتمردان امریکا که داعیه دفاع از حقوق بشر را دارند؛ تاکنون با اقدامات ضد بشری خود نشان داده اند که به هیچیک از تعهدات بین المللی در قبال حقوق بین الملل و انسانها پای بند نیستند.

مجمع جهانی صلح اسلامی، ضمن محکومیت این اقدام دشتناک، از نخبگان، سازمان های مدافع حقوق بشری و جامعه جهانی می خواهد تا با برگزاری برنامه ها و اقدامات مختلف، ضمن محکومیت تروریسم و اقدامات تروریستی در هر نقطه از جهان، به موضوع مقابله با تروریسم در ابعاد مختلف آن توجه جدی داشته باشند تا صلح در عرصه بین المللی حاکم شود تا شاید آرامش به این دنیای متلاطم و پر آشوب بازگردد.

از سوی دیگر، امروزه که دولت امریکا با موارد متعدد نقض حقوق بشر از جمله نقض حقوق سیاهان در داخل امریکا مواجه است، شاهدیم که با ارسال سلاح به دولت عربستان و حمایت یکجانبه از این کشور، زمینه کشتار مردم مسلمان و غیر نظامی یمن را تشدید کرده است، با خروج از معاهدات و پیمان های بین المللی زمینه های یک جانبه گرایی در نظام بین الملل را باعث شده است و با انجام تحریم های ظالمانه و غیرقانونی علیه مردم ایران، اساسی ترین حقوق انسانی را نقض و تهدید می کند. بنابراین با وجود توافق کلی در خصوص محکومیت تروریسم و ضرورت مبارزه با آن، به نظر می رسد جامعه جهان با صلح، امنیت و آرامش فاصله زیادی دارد و ایجاد جهانی امن توأم با صلح عادلانه نیاز به تعریفی صحیح از مفهوم تروریسم و مقابله اساسی با آن دارد تا دستاویز یکجانبه گرایی و استثناگرایی قدرت های بزرگ از دست آنها خارج شود.

از این رو مجمع جهانی صلح اسلامی تأکید می کند؛ ۱۲ تیرماه نمونه ای از یک تراژدی بزرگ انسانی و یک اقدام تروریستی دولت امریکا علیه دولت و مردم ایران است. این فاجعه که توسط آمریکا صورت پذیرفت نمونه ای از نقض حقوق بشر و نمادی از حقوق به اصطلاح بشری امریکا است. بنابراین باید با انجام برنامه های مختلف در این خصوص، ضمن توجه نخبگان، جامعه جهانی و سازمان های مدافع حقوق بشر به محکوم کردن امریکا و الزام به رعایت حقوق بشر، موجبات زنده نگهداشتن این موضوع و تبدیل آن به اسناد الزام آور بین المللی را فراهم نماییم.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند