کدخبر: ۲۹۲۱۲۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
این درد را جدی بگیرید

این درد را جدی بگیرید

اقتصادنیوز: عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران، گفت: آسیب به اعصاب مشکلی است که در برخی موارد بعد از انجام جراحی‌های ناحیه گردن ظاهر می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بهداشت نیوز مرتضی نخعی، اظهار کرد: یکی از مشکلات شایعی که با آن برخورد می‌کنیم آسیب عصب جمجمه‌ای شماره ۱۱ یا همان عصب اکسسوری است که اغلب در اثر جراحی های انجام شده در ناحیه خلفی گردن مثل جراحی تومورهای پیشرفته تیروئید یا جراحی برداشتن غده از این ناحیه دچار آسیب می شود.

این جراح شانه و آرنج، با اشاره به اینکه آسیب این عصب در ۳ تا ۸ درصد از جراحی های ناحیه خلفی گردن پایین تر از لاله گوش اتفاق می افتد، گفت: این آسیب اغلب به صورت درد و بعد از آن با ضعف در بالا آوردن شانه نمود پیدا می‌کند و به مرور زمان باعث می شود عضلات بین گردن و کتف از بین رفته و توانایی خود را از دست بدهند؛ این اختلال بعد از وقوع افتادگی شانه، ضعف عضلات این ناحیه و کاهش توانایی حرکتی شانه را به همراه دارد.

نخعی تصریح کرد: آسیب این عصب به صورت کشیدگی یا پارگی نمود پیدا می‌کند؛ اگر بیمار پس از طی کردن حدود ۲ ماه درمان بهبود پیدا نکند احتمال بروز پارگی افزایش پیدا می‌کند اما اگر بهبود یافت نیازی به جراحی نیست؛ انجام تست‌هایی مثل نوار عصبی ما را در این امر کمک می‌کند.

وی گفت: اگر تاخیر در درمان بیش از ۵ یا ۶ ماه طول بکشد عضلات ناحیه شانه از بین رفته و فرد به جراحی‌های دشوار تری نیاز پیدا می‌کند؛ اگر فردی بعد از انجام جراحی‌های ناحیه خلفی گردن احساس درد و کاهش توانایی در حرکت را در ناحیه شانه احساس کرد باید برای انجام بررسی‌های بیشتر به یک ارتوپد مراجعه کند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند