کدخبر: ۲۹۲۴۷۸ لینک کوتاه

نظر وزیر دفاع سابق آمریکا درباره توقف حمله به ایران

وزیر دفاع اسبق آمریکا در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، گفت: من نمی دانم اما اگر واقعاً چنین تصمیم گرفته شده باشد و رئیس جمهوری ۱۰ دقیقه قبل از حمله، آن را متوقف کرده باشد، این وضع به خوبی بیانگر سیاست ناکارآمد آمریکا در قبال ایران است. واقعاً تصورش برای من غیر ممکن است.

 

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، "لئون پانه تا" در پاسخ به این پرسش خبرنگار که چرا دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا 10 دقیقه قبل از حمله به ایران، این عملیات را متوقف کرد؟ گفت: من که سالهاست در امور نظامی آمریکا تجربه دارم تا کنون چنین چیزی نه دیده ام و نه شنیده ام.

وی افزود: معمولاً زمانی که در آمریکا تصمیم گرفته می شود علیه کشوری اقدام نظامی صورت گیرد، بدان معناست که این موضوع در شورای امنیت ملی آمریکا بطور کامل مورد بررسی قرار می گیرد و تبعات مثبت و منفی ناشی از آن در نظر گرفته می شود. زمانی که چنین تصمیمی اتخاذ می شود، تجربه من می گوید زمانی که رئیس جمهوری، تصمیم به شروع یک ماموریت می گیرد در واقع هدفش، پیش بردن و انجام این ماموریت است نه اینکه 10 دقیقه قبل از آغاز، آن را متوقف کند.

وی ادامه داد: من نمی دانم اما اگر واقعاً چنین تصمیم گرفته شده باشد و رئیس جمهوری 10 دقیقه قبل از حمله، آن را متوقف کرده باشد، این وضع به خوبی بیانگر سیاست ناکارآمد آمریکا در قبال ایران است. واقعاً تصورش برای من غیر ممکن است.

وزیر دفاع اسبق آمریکا درباره افزایش تنش میان ایران و آمریکا نیز گفت: اوضاع در منطقه خلیج فارس به شدت نگران کننده است. از یک طرف آمریکا در حال افزایش تحریم های ضد ایرانی است و از طرف دیگر، ایران آشکارا دست به اقدامات تحریک کننده در خلیج فارس می زند که از آن جمله می توان به سرنگونی پهپاد آمریکایی و حمله به نفتکش های کشورهای عربی اشاره کرد. فقط یک اشتباه انسانی، یک محاسبه غلط یا یک قضاوت نادرست می تواند منطقه را به آتش بکشاند.

پانه تا درباره سیاست "فشار حداکثری" ترامپ علیه ایران نیز گفت: من نگران فشار حداکثری ترامپ در برخی کشورها هستم. در حالی که ترامپ در مورد کره شمالی از همین تاکتیک فشار حداکثری استفاده می کند اما ما هنوز طرح خاصی برای «هسته ای زدایی» این کشور نداریم. ترامپ در مورد ایران نیز چنین سیاستی در پپش گرفته است که ما نمی دانیم واقعاً راهبرد ترامپ در بلند مدت در این خصوص چیست چرا که معتقدم چنین سیاستی جواب نمی دهد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند