کدخبر: ۲۹۲۸۱۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
بازگشت آرامش به دروازه قرآن شیراز

بازگشت آرامش به دروازه قرآن شیراز

اقتصادنیوز :بعد از چندماه مطالعه و اقدامات مختلف، با انجام عملیات انفجار و انتقال قطعات سنگ چند تنی غیر ایمن واقع در ارتفاعات دروازه قرآن، آرامش و ایمنی به این محدوده بسیار مهم در ورودی شیراز بازگشت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، عصر شنبه ۱۵ تیرماه، طرح مصوب شورای تأمین شهرستان شیراز مبنی رفع مخاطرات قطعه سنگ چند ده تنی غیر ایمن واقع در ارتفاعات دروازه قرآن با استفاده از روش انفجار آرام، توسط شهرداری شیراز با موفقیت اجرا شد.

معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز بعد از انفجار آرام سنگ‌های غیرایمن ارتفاعات ورودی شیراز، به خبرنگاران گفت: با رفع خطر ریزش سنگ از ارتفاعات مشرف به آرامگاه خواجوی کرمانی، این منطقه گردشگری ایمن شده است.

حسین آرگیو گفت: در روزهای ابتدایی سال و در حالیکه مجموعه شهرداری هنوز درگیر مسائل و عوارض سیل و رفع مشکلات آن حادثه بود، عکسی از یک سنگ بزرگ در ارتفاعات دروازه قرآن در فضای مجازی منتشر شد که نشان دهنده غیرایمن بودن این بخش از ارتفاعات بود.

آرگیو ادامه داد: بلافاصله گروه واکنش سریع سازمان آتش‌نشانی و دیگر بخش‌های مسئول در شهرداری شیراز وارد عمل شده و ضمن بررسی کارشناسانه موضوع، اقدام به ایمن سازی محل با هدف ممانعت از بروز حادثه‌ای غیرقابل جبران کردیم.

وی با اشاره به دعوت از افراد و گروه‌های متخصص در موضوع و بررسی میدانی و فنی احتمالات مختلف در خصوص قطعه سنگ غیر ایمن واقع در ارتفاعات دروازه قرآن، گفت: به این نتیجه رسیدیم که یک زون غیرایمن سنگی در ارتفاعات قرار دارد که خطرناک‌ترین آن قطعه سنگی بود که ارتفاع آن تا زمین حدود ۸۰ متر و وزن آن حدود ۷۰ تن بود.

او گفت: بعد از نامه نگاری و اخذ مجوزهای لازم، مدیریت بحران ابلاغ کرد که زمین شناسی مطالعه کند، ۲ راهکار وجود داشت یکی مهار یکی انتقال سنگ، بعد از مطالعات فراوان و استفاده از تجارب کارشناسان و اساتید دانشگاه و پیمانکاران با تجربه راه و معدن و … نهایتاً نتیجه گیری شد که ابتدا سنگ ایمن سازی شده و بعد سنگ خرد و به پایین منتقل شود.

آرگیو با اشاره به طرح‌های مختلف با همکاری سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی فارس و اساتید دانشگاه‌های شیراز با رعایت تمام اصول فنی، ایمنی و استاندارد، گفت: در نهایت روش اجرا برای خرد کردن قطعه سنگ بزرگ، انفجار آرام، مد نظر قرار گرفت.

او با تصریح اینکه چنین روشی بسیار حساس، زمان بر و همراه با مخاطرات مختلف بود، گفت: طرح مورد نظر به مدیریت بحران استان ارجاع و پس از تصویب، از سوی فرمانداری و شورای تأمین شهرستان شیراز به شهرداری شیراز ابلاغ شد.

آرگیو خاطرنشان کرد: براساس این طرح، ابتدا ایمن سازی پایین دست به دلیل احتمال لغزش و ریزش سنگ‌های خرد شده و دیگر سنگ‌های قرار گرفته در زون مد نظر، با ایجاد یک دیوار حائل بتنی به ارتفاع ۲ متر و ۸۰ سانتیمتر و همچنین استفاده از کیسه‌های شن، در مسیر ریزش اجرا شد.

معاون شهرداری شیراز با بیان اینکه اجرای این دیوار کاری زمان بر بود، گفت: در مرحله بعد، درختان موجود در ارتفاع مد نظر، با توری به هم دوخته شد تا از شدت و انرژی سنگ‌های خرد شده در هنگام سقوط بعد از انجام عملیات خردایش، بکاهد.

او با اشاره به ایمن سازی و لق گیری کامل سنگ بزرگ و سایر سنگ‌های قرار گرفته در زون خطر مد نظر، گفت: در این مرحله با استفاده از پیشرفته‌ترین روش‌های فنی و مهندسی و رعایت تمام اصول فنی استاندارد، کار انجام و علاوه بر شات کریت و بتن پاشی در پاشنه سنگ، شمع‌هایی به قطر ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر و با ارتفاع ۶ متر در محل اجرا و بعد از آرماتوربندی، با روش‌های مهندسی و به کارگیری کابل‌های کششی مقاوم و متناسب، کار ایمن سازی در ارتفاع نیز نهایی شد.

آرگیو با اشاره به ایجاد ۲۳ سوراخ در قطعه سنگ ۷۰ تنی مد نظر و کارگذاری مواد منفجره لازم بر اساس نظر کارشناسان مربوطه، گفت: خوشبختانه، کار انفجار، با عنایت خداوند به خوبی اجرا و با کمترین میزان آسیب، مخاطره ریزش و پرتاپ سنگ از ارتفاعات دروازه قرآن نهایی شد.

او با تصریح اینکه در تمام مراحل اجرای این پروژه بسیار مهم، اصول فنی و مقررات و دستورالعمل‌های استاندارد مد نظر بوده است، از تمام دستگاه‌ها و سازمان‌ها و افراد درگیر در مراحل مختلف، قدردانی کرد و گفت: به حمدالله آرامش به محدوده دروازه قرآن که از نقاط گردشگری و مهمترین ورودی شهر شیراز محسوب می‌شود، بازگشت.

آرگیو خاطرنشان کرد که بعد از انتقال تمام سنگ‌های خرد شده از دامنه و پایین ارتفاعات دروازه قرآن، آرامگاه خواجوی کرمانی که با هدف حفظ ایمنی شهروندان و مسافران، به شکل موقت تعطیل شده بود، بازگشایی خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند