کدخبر: ۲۹۲۸۸۷ لینک کوتاه

ایران غنی‌سازی اورانیوم تا ۵ درصد را آغاز خواهد کرد

اقتصادنیوز: ایران غنی سازی اورانیوم را به منظور توسعه منابع انرژی خود به ۵ درصد افزایش خواهد داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اسپوتنیک، کانال تلویزیونی المیادین گزارش داد، علی اکبر ولایتی،  مشاور رهبر ایران در امور بین الملل امروز اظهار داشت که "ایران قصد دارد گام بعدی را در پاسخ به شکست شرکای اروپایی در انجام وظایف خود در زمینه معاهده هسته ای بردارد و از 7 ژوئیه غنی سازی اورانیوم را تا 5 درصد آغاز خواهد کرد.

ولایتی گفت: چنین گامی در جهت توسعه انرژی هسته ای صلح آمیز است. ما به دنبال یک هدف کاملا صلح آمیز هستیم، زیرا اقتصاد و صنعت ما نیاز به برق دارد.

در 8 مه حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، اعلام کرد تهران بخشی از وظایف خود تحت برنامه برجام را به حالت تعلیق درآورده است و دو ماه به دیگر اعضای باقی مانده در برجام برای عمل به تعهداتشان ذیل برجام زمان داد. توافق هسته ایران ژوئیه ۲۰۱۵ در وین اتریش بین ایران، اتحادیه اروپا و گروه 5+1 (شامل چین، فرانسه، روسیه، پادشاهی متحد بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و آلمان) منعقد شد. توافق هسته‌ای با تهران با لغو تحریم های سازمان ملل متحد و اقدامات محدود کننده یک طرفه ایالات متحده و اتحادیه اروپا همراه بود.

بر اساس این توافق، ایران ملزم شد ذخایر اورانیم غنی شده متوسط خودش را پاکسازی کرده و ذخیره‌سازی اورانیوم با غنای کم را تا 98 درصد قطع ‌کند، همچنین تعداد سانتریفیوژها را حدود دوسوم و حداقل به مدت 15 سال کاهش ‌دهد. 15 سال بعد، ایران موافقت کرده‌است که اورانیوم را بیش از 3.67 درصد غنی‌سازی نکند یا تأسیسات غنی‌سازی اورانیوم جدید یا رآکتور آب‌سنگین جدیدی را نسازد. فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم به مدت 10 سال به یک تک ساختمان که از سانتریفیوژهای نسل اول استفاده می‌کند محدود خواهد بود.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند