کدخبر: ۲۹۳۸۲۹ لینک کوتاه

اذعان روزنامه فرانسوی به پایبند بودن ایران به همه تعهدات برجامی

اقتصادنیوز: روزنامه لوپوئن چاپ پاریس در گزارشی اذعان کرد که ایران از زمان امضای توافق هسته ای وین و حتی پس از خروج یکجانبه آمریکا از این توافقنامه، به همه تعهدات خود پایبند بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، در گزارش روز شنبه لوپوئن آمده است: از زمان خروج آمریکا از توافق هسته ای در ماه مه (اردیبهشت) ۲۰۱۸، آن هم در حالی که طبق گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی، تهران به طور کامل آن توافق را رعایت می کرد، دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا تحریم های سختی را بر نظام بانکی و صادرات نفتی ایران تحمیل کرد.

آمریکا هدف از این تحریم ها را انجام مذاکره و گفت وگوهای مجدد اعلام کرده است. با این حال ایران به همه تعهدات خود در توافقنامه وین متعهد ماند تا شاید کشورهای اروپایی بتوانند این توافقنامه را به نوعی نجات دهند.

اما در مقابل انفعال کشورهای اروپایی در برابر اقدامات آمریکا، تهران از اوایل ماه جاری میلادی دو اقدام اصلی افزایش ذخیره اورانیوم غنی شده با درصد پایین و در ادامه افزایش میزان درصد غنی سازی اورانیوم فراتر از چارچوب توافق را در دستور کار قرار داد.

هدف تهران نیز این بود که به اروپایی ها فشار بیاورد تا آنها در جهت کاهش آثار تحریم های آمریکا اقدامی انجام دهند.

فرانسوا نیکولو سفیر سابق فرانسه در تهران و کارشناس پرونده هسته ای این کشور، بر این باور است که " یک تنگه کوچک " برای مذاکره میان دو طرف باشد که عبارت از " دادن امتیازات متقابل محدود تا اینکه هر یک از طرفین بتوانند آن را به عنوان پیروزی تلقی کند".

نیکولو به طور مشخص به " معافیت های نفتی در مقابل تقلیل برنامه هسته ای" اشاره می کند.

این اقدامات برای ایجاد مسیر گفت وگوی جدید می تواند تنش منطقه ای و هسته ای را کاهش دهد و به ما زمان بدهد و پویایی سیاسی جدیدی تا زمان برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل فراهم آورد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند