کدخبر: ۲۹۴۰۲۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

ترجیح چین بر آمریکا توسط استرالیایی‌ها

نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که اکثر جوانان استرالیایی خواستار روابط بهتر با پکن هستند، حتی اگر این روابط به بهای آسیب رساندن به روابط با واشنگتن منجر شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس، بر اساس نظرسنجی که اخیرا انجام شده اکثر جوانان استرالیایی ترجیح می‌دهند که استرالیا رابطه قدرتمندتری با چین داشته باشد.

این نظرسنجی که توسط موسسه «لووی» انجام شده میان جوانان 18 تا 29 سال بوده است.

در این نظرسنجی 55 درصد از پرسش‌شوندگان گفته‌اند که ترجیح می‌دهند استرالیا روابط قدرتمندتری با چین داشته باشد، حتی اگر این روابط به روابط کانبرا با واشنگتن آسیب برساند.

در این بین 42 درصد خواستار روابط مستحکم‌تر با واشنگتن هستند حتی اگر این روابط به رابطه میان چین و استرالیا آسیب برساند.

در یکی دیگر از سوالات نظرسنجی مطرح شده که کدام یک از رهبران کشورها برای حل چالش‌های جهانی اقدامات صحیحی انجام می‌دهند که 66 درصد از پرسش‌شوندگان گفته‌اند که هیچ اعتمادی به ترامپ برای حل موضوعات جهانی ندارند در حالی که تنها 24 درصد از پرسش‌شوندگان چنین عقیده‌ای درباره «شی جینپینگ» رئیس جمهور چین دارند.

نکته قابل توجه این است که در این نظرسنجی هیچکدام از پرسش‌شوندگان اعتماد کامل به ترامپ برای انجام اقدام صحیح در موضوعات جهانی نداشتند این در حالی است که این موضوع درباره رئیس جمهور چین اندکی بهتر است.

استرالیا به دلیل قرارگیری در منطقه‌ای میان آمریکا و چین، همواره بر سر دو راهی بهبود روابط با یکی از این دو کشور قرار داشته است. در سال‌های اخیر، پکن با افزایش سرمایه‌گذاری در این کشور، تلاش کرده استرالیا را به سوی خود جذب کند، از سوی دیگر آمریکا با در پیش گرفتن راهبرد موسوم به «ایندو پاسیفیک آزاد و گشوده» سعی کرده با مشارکت استرالیا، ژاپن و هند ائتلافی موازنه‌ساز در برابر چین ایجاد کند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند