کدخبر: ۲۹۴۱۳۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

اتریش: افزایش سطح غنی‌سازی از سوی ایران نتیجه کم‌کاری اروپا است

اقتصادنیوز؛ «الکساندر شالنبرگ» وزیر خارجه اتریش افزایش سطح غنی‌سازی از سوی ایران را واکنشی طبعی و درنتیجه کم‌کاری اروپا دانست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر؛ «الکساندر شالنبرگ» وزیر خارجه اتریش در آستانه نشست امروز وزرای خارجه اتحادیه اروپا با محوریت موضوع توافق هسته ای ایران اظهار داشت: زمانی که طرف اروپایی دست به کاهش سطح تعهدات خود می زند غیر عادی نیست که شاهد کاهش تعهدات ایران نیز باشیم و این کشور درصدد افزایش سطح غنی سازی اورانیوم برآید.

وی در ادامه افزود: این کاهش تعهدات از سوی طرف های توافق هسته ای به هیچ وجه منطقی نیست.

وزیر امور اروپای اتریش به هنگام ورود به نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا گفت: نشست امروز ما در مورد روند اجرای اینستکس و تحولات اخیر مرتبط با توافق هسته ای با ایران است.

وزیر امور اروپای اتریش: در مورد روند اجرای اینستکس گفت وگو می کنیم

وی با اشاره به تنش های اخیر بین ایران و آمریکا و نگرانی ها در خصوص درگیری نظامی در منطقه افزود: به دنبال راه حل دیپلماتیک و سیاسی برای حل اختلافات هستیم.

به گفته شلنبرگ در حال حاضر با تنش بین دو کشوری مواجهیم که یکی از آنها از برجام خارج شده و دیگری اقدام به افزایش غنی سازی کرده است و این باعث متشنج شدن اوضاع شده است.

این مقام اتریشی همچنین در در خصوص اکتشافات ترکیه در سواحل قبرس تاکید کرد: ما حامی قبرس هستیم و از حقوق بین المللی این کشور دفاع می کنیم.

اتحادیه اروپا پیش از این در راستای حمایت از «نیکوزیا» تلاش‌های دوباره ترکیه برای اکتشاف گاز در آب های نزدیک قبرس را محکوم کرده و آن را یک «اقدام تنش‌زای غیرقابل قبول» خوانده است.

وزیر امور اروپای اتریش همچنین یادآور شد به دلیل بی توجهی ترکیه به درخواست های بروکسل احتمال اعمال تحریم های بیشتر علیه ترکیه وجود دارد.

امروز همچنین «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت در نشست امروز شورای وزرای خارجه اتحادیه، در مورد چگونگی حفظ توافق هسته‌ای با ایران گفت‌وگو می‌شود.

وی که پیش از آغاز نشست شورای وزیران خارجه در بروکسل در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت: «فکر می‌کنم نشست امروز، طولانی‌ترین نشست شورای وزیران در ۵ سال اخیر باشد. برنامه بسیار فشرده‌ای داریم. ابتدا با موضوع ایران آغاز می‌کنیم.»

موگرینی یادآور شد: «می‌خواهیم ببینیم که چطور می‌توان با همکاری کشورهای عضو و همچنین شرکای بین‌المللی خود، توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کنیم و تمهیداتی را اجرا کنیم که ایران به پایبندی کامل به برجام بازگردد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند