سخنگوی وزارت خارجه آمریکا:هیچگونه سیگنالی از سوی تهران برای مذاکره دریافت نشده است

کدخبر: 294505
اقتصادنیوز: مرگان ارتاگوس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا امروز (چهارشنبه) در گفت وگو با شبکه "اسکای نیوز" عربی گفت: سیگنال و پیامی از ایران دریافت نکرده ایم که نشان دهنده نیت تهران برای مذاکره هسته ای باشد.

به نوشته  اقتصادنیوز به نقل ایرنا، تارنمای عربی شبکه خبری اسکای نیوز، ارتاگوس مدعی شد: ایرانی‌ها جز مذاکره هیچ راهی ندارند و اگر پای میز مذاکره نیایند باید همچنان زیر فشار تحریم‌ها باقی بمانند.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که ایران و کشورهای ۵+۱ طی چندسال مذاکره هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ به توافق هسته‌ای دست یافتند، بر اساس گزارش‌های مکرر آژانس بین المللی انرژی اتمی که تنها مقام بین المللی نظارت بر اجرای این توافق است، تهران به همه تعهدات خود در برجام عمل کرده است.
اما دولت ترامپ ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال گذشته به طور یکجانبه و در اقدامی خلاف قوانین بین المللی آمریکا را از برجام که یک توافق بین المللی است خارج و تحریم‌های لغو شده به موجب این توافق را علیه ایران احیا کرد. این تحریم‌ها از مردادماه و آبان‌ماه سال گذشته اجرایی شده‌اند.
واشنگتن بعد از خروج از برجام در راستای سیاستی موسوم به «فشار حداکثری» به اقداماتی تحریک‌آمیز مانند قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست تحریم‌ها، اعزام یک ناوگروه، چند بمب‌افکن بی -۵۲ و چند جنگنده اف -۲۲ به منطقه رو آورده است.
جمهوری اسلامی ایران بعد از خروج آمریکا از برجام یک سال «صبر راهبردی» را در دستور کار قرار داد و به طرف‌های توافق هسته‌ای بویژه کشورهای اروپایی که وعده جبران خروج آمریکا را می‌دادند، مهلت داد به تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای عمل کنند.
با گذشت یک سال و محقق نشدن وعده‌های اروپا، شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه‌ای روز ۱۸ اردیبهشت‌ماه به طرف‌های توافق ضرب الاجل ۶۰ روز برای اجرای تعهدات خود در برجام داد و اعلام کرد که اگر طرف اروپایی به تعهدات خود در زمینه‌های نفتی و بانکی عمل نکند، ایران طبق مفاد برجام، از تعهدات خود ذیل این توافق استفاده می‌کند.
تاکنون ضرب الاجل شصت روزه به اروپا به پایان رسیده و ایران تعهدات برجامی خود را طبق بندهای همین توافق کاهش داده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در خصوص افزایش تنش در منطقه خلیج فارس نیز مدعی شد: آمریکا قادر است به تنهایی امنیت کشتیرانی بین المللی و آب‌های منطقه را تأمین کند، اما می‌خواهد در این باره با شرکای خود همکاری داشته باشد.
ادعای سخنگوی آمریکا در خصوص تأمین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس و دریای عمان درحالی عنوان می‌شود که در حدود سه ماه گذشته دو سانحه انفجار یکی در بندر الفجیره و دیگری در دریای عمان برای چند نفت کش رخ داده و آمریکا نتوانسته کاری در این زمینه انجام دهد.

تیتر یک
  • ۵ گام راستی‌آزمایی لغو تحریم‌های نفتی

    اقتصادنیوز: درحالی‌که ایران و ایالات متحده در بحث بر سر موارد لغو تحریم‌ها در تنگنای دیپلماتیک قرار گرفته‌اند، تهران…

از دست ندهید
بلیط هواپیما