کدخبر: ۲۹۵۱۱۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
جنجال ادامه‌دار برگزیت/ وزیر دادگستری انگلیس هم استعفا کرد

جنجال ادامه‌دار برگزیت/ وزیر دادگستری انگلیس هم استعفا کرد

اقتصادنیوز: در پی جنجال ها در بریتانیا در خصوص برگزیت بدون توافق، وزیر دادگستری بریتانیا در گفت‌وگو با یک هفته‌نامه انگلیسی، استعفای از کابینه دولت را مورد تأیید قرار داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «دیوید گوک» وزیر دادگستری بریتانیا در کنار دو وزیر دیگر یعنی «فیلیپ هاموند» و «روری استوارت» بود که روز پنجشنبه هفته گذشته اعلام کردند که در صورتیکه «بوریس جانسون» بعنوان رهبر حزب محافظه‌کار برگزیده شود، از دولت کناره‌گیری خواهند کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری روسی «اسپوتنیک»، هاموند و گوک ظاهراً در میان چندین وزیر دولت بودند که روز پنجشنبه از رأی‌ دادن در مجلس عوام انگلیس خودداری کردند تا نخست‌وزیر بعدی بریتانیا نتواند برای تصویب خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا، پارلمان را نادیده بگیرد.

جانسون به طور مداوم تأکید کرده است که اگر بعنوان نخست‌وزیر برگزیده شود، بریتانیا 31 اکتبر ماه (9 آبان ماه) با و یا بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد.

گوک در گفت‌وگو با هفته‌نامه انگلیسی «ساندی تایمز» اعلام کرد که خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا، یک حقارت ملی است.

وی اینگونه گفت: «با توجه به اینکه من از زمان روی کار آمدن ترزا می، در کابینه حضور داشتم، فکر می‌کنم که اقدام مناسب این است که از کابینه استعفا کنم».

در ماه دسامبر 2018، رسانه‌های انگلیس به نقل از منابع دولتی گزارش کردند که گوک در میان وزرایی است که قصد دارند به رأی‌دهندگان انگلیسی پیشنهاد دهند دو گزینه، توافقی که ترزا می درباره آن مذاکره کرده بود و «برگزیت» بدون توافق را پیشنهاد دهند. این اقدام احتمالاٌ در نهایت، موجب برگزاری یک همه‌پرسی دوم درباره برگزیت می‌شد.

در سال 2016، شهروندان انگلیسی به خروج از اتحادیه اروپا رأی دادند. این کشور در ابتدا قرار بود در ماه مارس از اتحادیه اروپا خارج شود اما نمایندگان پارلمان انگلیس، توافق برگزیت میان لندن و بروکسل را تأیید نکردند و ضرب‌الاجل خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به 31 اکتبر انتقال یافت.

عدم توافق نمایندگان پارلمان در خصوص برگزیت به استعفای «ترزا می» منجر شد که دو سال برای جلب حمایت نمایندگان برای توافق در خصوص برگزیت صرف کرده بود.

سیاستمداران دو حزب محافظه‌کار و کارگر در حال حاضر ابراز نگرانی‌ کرده‌اند که با توجه به فقدان پیشرفت در رفع اختلافات میان بریتانیا و اتحادیه اروپا، احتمالاً برگزیت بدون توافق صورت بگیرد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند